Ljubljana - Svet vlade za invalidska vprašanja je danes med drugim obravnaval zaposlovanje invalidov v gospodarski krizi, podprli pa so spremembe zakona o zaposlitveni rehabilitaciji. Svet je opozoril na nižje plače invalidov od povprečne plače ter vlado pozval, naj naredi vse, da ohranja zaposlitev invalidov in oblikuje nove ukrepe za njihovo zaposlovanje. "Zaposlovanje je ta trenutek problematično v celi državi, invalidi pa so kot bolj ranljiva skupina še bolj na udaru," je na današnji seji uvodoma dejal predsednik sveta vlade za invalide Luj Šprohar. Svet je prav zato vlado seznanil s težavami invalidov in jo pozval k ukrepom, ki jih po besedah Šproharja mora upoštevati, če želi, da se položaj invalidov ne poslabša.
Svet tako ugotavlja, da kljub sprejetim ukrepom in pozitivnim trendom na področju zaposlovanja invalidov ostaja delež invalidov med delovno aktivnim prebivalstvom še vedno prenizek in med brezposelnimi previsok.
Glede predlaganih ukrepov so člani sveta vladi predlagali, da pristojni organi posebej v času krize zagotavljajo potrebno podporo delodajalcem za pravilno in racionalno porabo državnih spodbud za zaposlovanje invalidov. Pri oblikovanju ukrepov morajo pristojni organi zagotavljati, da so le ti namenjeni tudi najtežje zaposljivim invalidom.
Svet je opozoril, da mora nova reforma pokojninskega in invalidskega zavarovanja vključevati tudi reformo invalidskega zavarovanja s poudarkom na ukrepih za vzpodbujanje ohranjanja zaposlitve delovnih invalidov in zagotavljanje primernega dohodka.
Vlada mora po njihovem tudi oblikovati ukrepe za aktiviranje dolgotrajno brezposelnih invalidov, država pa mora spodbujati in zagotavljati potrebna sredstva za programe zaposlitvene rehabilitacije in aktivne politike zaposlovanja.
Povprečna plača v invalidskih podjetjih za 21 odstotkov zaostaja za povprečno plačo v ostalih podjetjih
Člani sveta so opozorili tudi na poslabšan položaj invalidskih podjetij. Povprečna plača zaposlenih v le-teh namreč za povprečno plačo v ostalih podjetjih zaostaja za 21 odstotkov, generalni direktor direktorata za invalide na ministrstvu za delo, družino in socialne zadeve Cveto Uršič pa je pri tem opozoril na stečaj nekaterih invalidskih podjetij. 20 odstotkov omenjenih podjetij je namreč že v letu 2008 poslovalo z izgubo.
Svet je podprl tudi spremembe zakona o zaposlitveni rehabilitaciji, ki je do 12. junija v javni razpravi. Kot eno od novosti je izpostavil spremembe na področju pogojev za zaposlovanje strokovnih delavcev. Spremembe zakona pa prinašajo tudi izvajanje revizije, ki bo med drugim ugotavljala porabo namenskih sredstev invalidskega podjetja.
Sekretar komisije za ugotavljanje podlage za odpoved pogodbe o zaposlitvi invalidov Darko Kastelic je pojasnil, da je komisija letos prejela 479 novih predlogov in je tako skupaj z nerešenimi zadevami iz preteklega leta v reševanju 772 zadev. V treh letih delovanja komisije je ta prejela skupno 3317 predlogov za preučitev odpovedi delovnega razmerja invalidov.
Samo v letu 2008 je komisija prejela 866 vlog, pozitivno mnenje, da je bila torej odpoved delovnega razmerja upravičena, pa je podala v 572 primerih. Negativno mnenje je podala v 142 primerih.