Škofja Loka − Poplave so del našega vsakdana, in če se ustrezno pripravimo nanje, razdejanje ne bo tako veliko, je ob napovedi ukrepov za zaščito pred poplavami dejal župan občine Škofja Loka Miha Ješe. Razmere en mesec po poplavah niso idealne, občine naročajo idejne zasnove za sanacijo in projekte.
Jutri bo minilo en mesec, odkar so poplavljali vsi desni pritoki Poljanske Sore, v Žireh pa vsi pritoki, ki se zlivajo v Žirovsko kotlino. »Vse cestne povezave so usposobljene, vse, tudi višje ležeče kmetije so dostopne,« pravi škofjeloški župan. No, župan sosednje občine Gorenja vas - Poljane Milan Čadež pa pravi, da so še vedno neprevozne ceste na Kladje, v Vinharje in Žirovski Vrh (most v Todražu). Tako kot je napovedala ministrica za okolje in prostor Irena Majcen, so se res začele čistiti struge vodotokov, najprej v žirovski, nato v gorenjevaško-poljanski občini, čiščenje pa še poteka na območju škofjeloške občine.
Župan občine Gorenja vas - Poljane Milan Čadež je pojasnil, da dela še vedno potekajo v Hotovlji, kjer je odneslo cesto, poškodovalo kanalizacijo, vodovod za Poljane in Loški vodovod. »Dolgoročno bomo posebej reševali vas Poljane, kjer bo potrebnih več posegov, pravkar smo prejeli ponudbo za izdelavo hidrološko hidravlične analize Poljanske Sore na odseku mimo Poljan. Za dolino Hotovlja pa smo tudi ta teden naročili idejno zasnovo umestitve vodotoka, ceste, vodovodov in kanalizacije in čez 14 dni bomo to idejno zasnovo obravnavali na terenu,« je napovedal župan Čadež.
Zadrževalniki vode v Žireh so polni proda
»V Žireh smo zaskrbljeni, saj vsi vodotoki še niso bili intervencijsko očiščeni, vsi zadrževalniki vode pa so polni proda,« je povedal župan občine Žiri Janez Žakelj. Razložil je, da je občina Žiri za intervencijske ukrepe v zadnjih tednih po poplavi porabila več kot 100.000 evrov in da na podlagi popisa škode pripravljajo sanacijski program.
Ministrica za okolje in prostor Irena Majcen je 23. oktobra med obiskom na Škofjeloškem napovedala, da bo država zagotovila 400.000 evrov za nujne intervencije na vodotokih, vendar je bila potem ta vsota okleščena na 120.000 evrov. »Zadovoljni smo z načrtom za sanacijo vodotokov in tudi delom vodje kranjske izpostave Agencije RS za okolje Urbanom Ilcem.
Ali se bo akcijski program, v okviru katerega naj bi se urejalo tudi več kritičnih mest na območju občine Žiri, izvedel do 1. junija 2015, pa je druga stvar. Veste, mi občanom ne moremo reči, da ni denarja za nujne sanacijske ukrepe, država pa očitno lahko,« je dejal žirovski župan.
Celovita rešitev sotočja Sor čez štiri leta?
V Škofji Loki so v okviru protipoplavne študije že prej vedeli, da so v nevarnosti hiše na levem bregu Poljanske Sore med Hudičevo brvjo in sotočjem Sor in da je treba torej zaščititi območje od jezu v Puštalu do mostu na Suhi, kjer je veliko razlivno območje.
»Prihodnje leto načrtujemo ureditev kopališča oziroma območja nad jezom v Puštalu, v dveh letih bi radi pridobili načrte in gradbeno dovoljenje za ureditev sotočja Poljanske in Selške Sore ter med sotočjem in Hudičevo brvjo. Na sotočju bi predvidoma v letu 2018 stal zid oziroma mostovž, ki bo reki odbijal vsaksebi ... Že zdaj smo si edini, da kakršen koli ukrep nikomur ne sme poslabšati razmer in občina se bo tudi pogovorila z lastniki zemljišč, načrt pa bo tudi javno razgrnjen«, je obljubil župan Miha Ješe.
Na vprašanje, koliko bo stala izvedba ukrepov, je odgovoril, da so dela, ki bi jih opravili v letu 2015, ocenjena na 750.000 evrov, zaščita Studenca, Demšarjeve in Sorške ceste v letu 2018, ki bi bila podobna, kot je narejena za območje Podna, pa od 1,4 do 1,8 milijona evrov. Občina si bo prizadevala za državno sofinanciranje in pridobitev nepovratnih evropskih sredstev.