Umrl Franc Perko

V duhovniškem domu na Lepem potu v Ljubljani je danes zjutraj v starosti 78 let umrl upokojeni beograjski nadškof in metropolit msgr. dr. Franc Perko.

Objavljeno
20. februar 2008 18.24
Upokojeni beograjski nadškof Franc Perko
Ljubljana - V duhovniškem domu na Lepem potu v Ljubljani je danes zjutraj v starosti 78 let umrl upokojeni beograjski nadškof in metropolit msgr. dr. Franc Perko, so sporočili iz tiskovnega urada Slovenske škofovske konference.

Perko se je rodil 19. novembra 1929 na Krki v župniji Krka. Leta 1941 se je vpisal na Škofijsko klasično gimnazijo, ker pa je bila ta izobraževalna ustanova ukinjena, je šolanje nadaljeval na državni klasični gimnaziji (1945-1949) in ga zaključil z maturo. Leta 1949 je začel študirati na takrat državni Teološki fakulteti v Ljubljani.

V duhovnika ga je posvetil škof Anton Vovk leta 1953. Po novi maši je bil za leto in pol poklican na služenje vojaškega roka v Beograd, ker je bila leta 1952 Teološka fakulteta izključena iz ljubljanske univerze. Po odsluženi vojaški obveznosti je bil zaradi "sovražne propagande" obsojen najprej na tri leta, zaradi pritožbe pa so mu kazen povišali na pet let stroge zaporne kazni, ki jo je prestajal v več krajih (Beograd, Požarevac, Ljubljana, Ig in Maribor). Iz zapora je bil izpuščen po skoraj treh letih.

Leta 1963 je ubranil doktorsko tezo z naslovom Filozofija in teologija sv. Cirila in Metoda. Leta 1964 je postal predavatelj na ljubljanski Teološki fakulteti, jeseni leta 1965 pa je odšel na študij v Rim na Vzhodni inštitut in se čez leto dni vrnil v Ljubljano, kjer je eno leto znova predaval. Jeseni leta 1967 se je vrnil v Rim in naslednje leto napisal magisterij iz teologije in zgodovine vzhodnih Cerkva. Pet let je bil tudi dekan Teološke fakultete.

Odgovoren za področje ekumenizma

Za beograjskega nadškofa in prvega beograjskega metropolita ga je 16. decembra 1986 imenoval papež Janez Pavel II. Čas razpada Jugoslavije je bil v Srbiji zaznamovan z nerazumevanjem stališča Vatikana in Slovenije, zato za katoličane tisti čas ni bil lahek.

Ko Jugoslavije ni bilo več, je Sveti sedež na območju Srbije, Kosova, Črne gore in Makedonije ustanovil Mednarodno škofovsko konferenco sv. Cirila in Metoda, za njenega predsednika pa je bil imenovan Perko. Službo je opravljal vse do leta 2001.
Po vrnitvi v Slovenijo se je nastanil pri sestrah sv. križa na Mali Loki pri Domžalah, kjer je živel že kot profesor. Nadškof Perko je bil tudi član Slovenske škofovske konference, znotraj katere je bil odgovoren za področje ekumenizma.

Hočevar: Perko si je prizadeval za razumevanje med cerkvami in narodi

Beograjski nadškof in metropolit Stanislav Hočevar je poudaril, da si je pokojni nadškof Franc Perko prizadeval za razumevanje med različnimi cerkvami, veroizpovedmi in narodi. Cerkvi na Slovenskem pa je približal nauk, ki ga je predstavil 2. vatikanski cerkveni zbor in ji omogočil, da se je močneje prilagodila novim časom.

Hočevar je sprva izpostavil Perkovo nadškofovsko službo v Beogradu, kjer je predstavljal navzočnost katoliške cerkve in njeno odprtost za dialog. Dejal je, da je vestno skrbel za vse svoje duhovnike, redovnike in vernike. Ob tem pa se je vedno oziral na večinsko pravoslavno cerkev ter tudi na vse druge verske skupnosti v Srbiji. Z veliko ljubeznijo je obiskoval tudi vse župnije ter pospeševal razumevanje med različnimi cerkvami, veroizpovedmi in narodi, je dodal beograjski nadškof.

Njegova velika zasluga je po mnenju Hočevarja, "da je v najtežjem času, v devetdesetih letih, ko je zgodovinski čas zahteval mnoge daljnosežne odločitve, vse težave predvidel, vendar se jih ni ustrašil, temveč je pogumno zavzemal stališča v skladu s svojim poklicem in službo".

Nadškof Hočevar je spregovoril tudi o pomenu pokojnega za katoliško cerkev na Slovenskem. Dejal je, da je Perko na globok način razumeval zgodovino cerkve, "še posebej pomen slovanskega dela vesoljne Cerkve". Zato je znal na privlačen način predstaviti novosti drugega vatikanskega cerkvenega zbora.

Beograjski nadškof je o pokojnem Perku še povedal, da je bil človek izjemne inteligentnosti, preprostosti, odločnosti in hitre reakcije. Izpostavil je, da se je pokojni vedno zavzemal za resnico in je trpel, ko ta ni bila spoštovana. "Zato ga je vznemirila vsaka hinavščina," je poudaril in dodal, da je v teh trenutkih imel tudi preroški pogled, ki je vsem pokazal, kje je resnica in kdo jo zakriva.

Premier izrazil sožalje ob smrti nadškofa Perka

Predsednik vlade Janez Janša je ob smrti upokojenega beograjskega nadškofa in metropolita Franca Perka ljubljanskemu nadškofu in metropolitu Alojzu Uranu poslal sožalno pismo. V njem je zapisal, da je Perko s svojim življenjem in zgledom učil, da je naša moralna dolžnost zavzemanje za resnico, pravičnost in spravo.

"Posebej smo mu hvaležni, da je v času nastajanja samostojne države Slovenije, kot beograjski nadškof in metropolit, pomembno prispeval k ekumenizmu in sožitju med narodi in kulturami," je še zapisal premier.

V soboto pogreb upokojenega beograjskega nadškofa Perka

Pogreb upokojenega beograjskega nadškofa msgr. Franca Perka bo v soboto ob 12. uri. Pogrebno mašo in pogrebni obred bo vodil sedanji beograjski nadškof in metropolit Stanislav Hočevar. Pokojnik bo od petka zjutraj ležal v stolni cerkvi sv. Nikolaja v Ljubljani, so sporočili s tiskovnega urada Slovenske škofovske konference.

Pokojnika bodo v petek ob 9. uri sprejeli v stolni cerkvi sv. Nikolaja v Ljubljani, kjer se bodo ljudje lahko poslovili od njega. Ob 18.30 bo večerna maša, ki jo bo vodil ljubljanski nadškof in metropolit Alojz Uran. Od sobote od 8. ure dalje pa bo pokojni do pogreba ležal na ljubljanskih Žalah.