Slovenski modni oblikovalec je zadnje mesece svojega življenja preživel v Hiši hospic. Svojo zadnjo kolekcijo je predstavil na letošnjem tednu mode v Kinu Šiška.
Rojen je bil v Bitoli, svoje oblikovalske dosežke pa je pod znamko Squat predstavljal v televizijskih oddajah, na festivalih in družabnih dogodkih. Njegove kreacije so dobile svoje mesto v glasbenih in oglasnih spotih, prejel je tudi številne nagrade.
»Zelo hitro sem ugotovil, da sem pripravljen oditi. Da je bilo moje življenje tako intenzivno in lepo, da sem doživel veliko več kot marsikdo doživi v osemdesetih letih. In jaz jih imam štirideset,« je pred nekaj tedni povedal v intervjuju za Sobotno prilogo.
-------------
(3. 5. 2014) Zoran Garevski: Najlepše darilo za moj rojstni dan
Na zadnjem Fashion Weeku Aquafresh v Kinu Šiška je njegova kolekcija Ujetost doživela izjemen odziv. Brezhibno ukrojene in izdelane kreacije; moda, arhitektura in kiparstvo hkrati. Devetindvajsetega aprila je v Stari elektrarni potekal modno-humanitarni dogodek Nekoč, nekje, na katerem je več trideset slovenskih oblikovalcev ustvarilo kreacije, navdihnjene z njegovim delom. Izkupiček je šel za Hišo hospica, v kateri trenutno živi.
»Zoran Garevski, modni oblikovalec makedonskega rodu, je v svojem prvem desetletju v naši prestolnici pustil precej močnejši avtorski pečat, kot ga večini uspe v svoji celotni karieri. A tako kot je zadržan v svojem vsakdanu, ostaja ta, zagotovo eden stilsko najbolj prepoznavnih oblikovalcev v tem prostoru, še naprej diskreten in skrivnosten tudi v svojem oblikovalskem jeziku. Raje šepeta, kot bi kričal, a zato svoje modne vizije ne podaja nič manj odločno,« je o njem leta 2009 zapisal Emil Rebek, modni urednik in stilist, ki dela v Milanu.
To je nenavaden pogovor, pogovor z ustvarjalcem, umetnikom, ki pravi, da je sprijaznjen s tem, da odhaja. Po takšnem stavku nimam več vprašanj. A če Zoran Garevski s svojimi besedami poskuša premakniti meje v naših glavah, sem za to lahko samo hvaležen prevodnik. Intervju je dal z jasnim namenom. Da kolikor je mogoče pripomore k destigmatizaciji bolezni in Hiše hospica. (Vesna Milek)
Celoten pogovor o modi, ljubezni, smrti, o ustvarjalni sili in bivanju v Hiši hospica najdete TUKAJ.