Ljubljana – Gladovno stavkajoča izbrisana Aleksandar Todorović in Ilija Ivanović ter skupina podpornikov so danes Visoki komisariat Združenih narodov za begunce (UNHCR) opozorili na problematiko izbrisanih. Zlasti so poudarili primere tistih, ki so bili stalni prebivalci Slovenije, pa jih je država po Todorovičevih besedah spremenila v ilegalce in kasneje v begunce iz nekdanje Jugoslavije. Na UNHCR so odgovorili, da je treba preučiti vsak primer posebej.
Todorović je po pogovoru s predstavnikom UNHCR Gregoryjem Garrasom novinarjem pojasnil, da gre za tragedijo ljudi, ki so legalno živeli v Sloveniji, pa so bili potem deportirani in so jih še leta 2003 razglašali za begunce. Veliko število izbrisanih je bilo najprej razglašeno za ilegalce, potem pa preimenovano v begunce, pravi Todorović. Med temi begunci so bili celo rojeni v Sloveniji, popolnoma enakopravni z drugimi državljani, je opozoril.
Po njegovih besedah so bili zlorabljeni tudi za to, da je Slovenija dobila sredstva ZN za njihovo namestitev, prehrano, zdravstveno zavarovanje in drugo. Tako so bile osebe begunci, a nikoli niso sprejele nobene pomoči od ZN. "Ustvarjena je bila farsa, privid pomoči beguncem iz nekdanje Jugoslavije," je dejal Todorović. Slovenija je takrat imela kvoto, koliko beguncev mora sprejeti. To kvoto je izpolnjevala z izbrisanimi prebivalci, je prepričan.
Izganjali ljudi, rojene v Sloveniji
Poleg tega je opozoril na to, da so slovenske oblasti izganjale ljudi iz Slovenije, tudi rojene v Sloveniji, na območja, kjer je divjala vojna. "Imamo dokaze o usmrtitvah teh ljudi," pravi. Stalnih prebivalcev se ne sme izganjati ali pa jih celo spreminjati v begunce in pošiljati v domove za odstranjevanje tujcev, kar se je dogajalo, je dejal Todorović, ki svoje izjave opira na dokumente.
Garras je dejal, da je bilo možno, da so bili med registriranimi begunci tudi takšni, ki to v resnici niso bili, kot se dogaja povsod po svetu. Na UNHCR so pripravljeni, da pogledajo vsak primer posebej in potem rešujejo od primera do primera. Treba je namreč upoštevati različne okoliščine, v katerih so se posamezniki znašli, ni pa mogoče tega posploševati, je menil Garras.
Gladovna stavka se bo nadaljevala v Murglah v Ljubljani. "Tam živijo naši očetje naroda," je danes dejal Todorović.
Povod za gladovno stavko, ki se je začela 2. julija na Šentilju, je bil problem izbrisanega albanskega Roma Alije Berishe. Nemčija naj bi ga namreč zaradi neurejenega statusa izgnala na Kosovo, čeprav bi ga morali po mnenju stavkajočih vrniti v Slovenijo, saj je begunec iz Slovenije. V Ljubljano so s Šentilja prišli 18. julija. Predstavnikom Unicefa Slovenija so 21. julija predstavili problematiko izbrisanih otrok. Todorovič je ob tem pozval Unicef, naj od pristojnih organov zahteva podatke o izbrisanih otrocih. V začetku stavke je v njej sodelovalo devet ljudi, zdaj pa stavkata še dva.