Ljubljana -Državni zbor je 69 glasovi za in nobenim proti po nujnem postopku sprejel zakon o enkratnem pokojninskem dodatku. Pokojninski dodatek bo ob avgustovskih pokojninah izplačan približno 250.000 upokojencem s pokojninami, nižjimi od 500 evrov. Zakon o enkratnem pokojninskim dodatku je v državni zbor vložila vlada.
Zakon predvideva izplačilo enkratnega dodatka v treh različnih višinah. Najvišji znesek, 150 evrov, se bo izplačal uživalcem pokojnin, ki so enake ali nižje od 403,63 evra. Uživalcem pokojnine, enake ali nižje od 450 evrov in višje od 403,63 evra, se bo izplačal dodatek v višini 100 evrov. Upokojenci, katerih pokojnina presega 450 evrov in hkrati ni višja od 500 evrov, pa bodo prejeli 80 evrov dodatka.
Upravičencev, ki bodo prejeli dodatek, je po podatkih Zavoda za pokojninsko in invalidsko zavarovanje Slovenije nekaj več kot 250.000. Tistih, ki bodo prejeli dodatek v višini 150 evrov, je 154.902, upravičencev, ki bodo prejeli dodatek v višini 100 evrov, je 54.821, upravičencev, ki bodo prejeli dodatek v višini 80 evrov, pa je 43.019, je zapisano v obrazložitvi zakona.
Zavrnili dopolnila
Še pred glasovanjem o zakonu kot celoti so poslanke in poslanci glasovali o posameznih dopolnilih, ki so jih k zakonu vložile posamezne poslanske skupine. Tako so med drugimi zavrnili dopolnilo poslanske skupine Lipe, po katerem SO/BI med upravičence do dodatka uvrstili tudi tiste, ki prejemajo delno ali polovično pokojnino. Prav tako so zavrnili dopolnilo poslanske skupine Zares, po katerem bi med prejemnike dodatka vključili tudi vse zaposlene in vse tiste, ki prejemajo denarno nadomestilo za primer brezposelnosti, pa njihov letni dohodek pa ne presega 9.250 evrov. Zavrnili pa so tudi dopolnilo LDS, s katerim višino dodatka ne bi določila lestvica, ki jo je predvidela vlada, ampak bi njegovo višino avtomatično predstavljala razliko med izplačano pokojnino in 580 evrov.
V današnji razpravi o zakonu in dopolnilih so sicer vlada in predvsem poslanci SDS in NSi tako ocenjevali kot dober, saj naj bi tistim z najnižjimi pokojninami pomagal ublažiti posledice, ki jih je prinesla lanska in letošnja inflacija, Ta po njihovo ni problem samo v Sloveniji, paš pa povsod po svetu in je posledica predvsem podražitev hrane in nafte. Na drugi strani so predvsem opozicijski poslanci menili, da je zakon predvolilni bonbonček, ki ne more rešil stiske upokojencev. Menili do tudi, da je vlada v boju z inflacijo naredila premalo.
DZ pa je danes zavrnil avtentično razlago zakona o pokojninskem in invalidskem zavarovanju, saj je poslanska večina (42 za in 18 proti) potrdila predlagani sklep matičnega delovnega telesa, da avtentična razlaga 150. člena zakona o pokojninskem in invalidskem zavarovanju ni potrebna. Predlog za avtentično razlago je v DZ vložil nepovezani poslanec Janez Drobnič, ki je menil, da je zdajšnji 150. člen zakona o pokojninskem in invalidskem zavarovanju premalo jasen.
Omenjeni člen namreč govori o tem, da se plače usklajujejo s povprečnimi plačami, kar po mnenju poslanca daje možnost za različno razlago tega člena. Kot primer za to je navedel Zavod za pokojninsko in invalidsko zavarovanje Slovenije, ki je s sklepom določil, da se pokojnine usklajujejo z bruto plačami, čeprav bi se po njegovem morale usklajevati z neto plačami.
Zavrnili novelo zakona o pravicah iz pokojninskega in invalidskega zavarovanja bivših vojaških zavezancev
Poslanci so s 34 glasovi proti 32 prav tako zavrnili novelo zakona o pravicah iz pokojninskega in invalidskega zavarovanja bivših vojaških zavezancev. Predlog je v zakonodajni postopek vložila skupina poslancev s prvopodpisanim Miranom Potrčem (SD). Kot je v današnji razpravi v DZ pojasnil Potrč, bi novela zakona približno stotim vdovam, katerih možje so bili zavarovani po zakonu o pokojninskem in invalidskem zavarovanju bivših vojaških zavarovancev, omogočil pravico do pokojnine in s tem popravil dosedanjo diskriminatornost zakonodaje.
Državna sekretarka na ministrstvu za delo, družino in socialne zadeve Romana Tomc pa je v predstavitvi stališča vlade opozorila, da bi bilo priznanje takih pokojnin v nasprotju s pravno naravo sistema pokojninskega in invalidskega zavarovanja, ki zagotavlja pravice le pod pogojem, da so bili za te pravice plačani prispevki.