Upokojenci imajo pri Marjanu Šarcu vedno odprta vrata

Zdus na vladi: V prvih mesecih prihodnjega leta bo vlada pripravila predloge za izboljšanje gmotnega položaja upokojencev

Objavljeno
10. december 2018 07.00
Posodobljeno
10. december 2018 14.48
Marjan Šarec in Janez Sušnik sta se na sestanku pogovarjala predvsem o ukrepih, ki jih je Zdus posredoval vsem poslanskim skupinam in vladi. Foto Leon Vidic
Ljubljana – Vlada bo v prvih mesecih prihodnjega leta pripravila svoje predloge z upoštevanjem stališč in ukrepov za izboljšanje gmotnega položaja upokojencev, ki jih je pripravila Zveza društev upokojencev Slovenije (Zdus), je po petkovem sestanku s premierom Marjanom Šarcem za Delo povedal predsednik zveze Janez Sušnik.

Pogovarjala sta se predvsem o izboljšanju gmotnega položaja upokojencev, o rednem in izrednem usklajevanju pokojnin, o vdovskih, družinskih in vseh drugih vrstah pokojnine, o letnem dodatku, ki bo verjetno v nekaj letih dosegel vrednost, ki upokojencem po mnenju Zdusa pripada. Izredno usklajevanje pokojnin pa bo v prihodnjem letu potekalo normalno. Med drugim so se dogovorili, da bo vlada določila nekoga iz predsednikovega kabineta, s komer bo Zdus v stalnem stiku, da bodo lažje in sproti usklajevali dogovore z vlado ter vzdrževali neposreden stik; tako naj bi se tudi izognili strankarskim in drugim pritiskom na Zdus.
63,5
odstotka: do te vrednosti naj bi se do leta 2025 postopoma zvišal odmerni odstotek za pokojnine


Postopoma do višjega odmernega odstotka za pokojnine


Na Zdusu se zavzemajo, da bi se zvišal odmerni odstotek za pokojnine, ki je zdaj 57 odstotkov. Po Sušnikovih besedah je predsednik vlade pozitivno ocenil njihov predlog, da začnejo višati odmerni odstotek z letom 2020 ter prenehajo z letom 2025, s tem bi postopoma prišli do 63,5 odstotka.


V dveh letih do 178 milijonov letnega dodatka


Na zvezi tudi menijo, da bi moral biti letni dodatek za upokojence za prihodnje leto višji od tistega, ki ga je pred kratkim sprejela vlada. V koalicijski pogodbi je zapisana vsota 178 milijonov, vlada pa se je poenotila, da bo dodatek v prihodnjem letu znašal 140 milijonov evrov. Glede tega je Sušnik povedal, da sta z Marjanom Šarcem ugotovila, da bi v dveh letih, se pravi po letu 2020, morali doseči cilj 178 milijonov za letni dodatek, to pa naj bi dolgoročno urejali s sistemskim zakonom.
Predsednika vlade in Zdusa pa na petkovem sestanku nista govorila ne o oblikovanju demografskega sklada ne o zakonu o dolgotrajni oskrbi. Prav tako ne o ustanovitvi urada za starejše, o katerem je Šarec pred tednom dni dejal, da bodo o njem razmišljali.


Dnevi medgeneracijskega sožitja


Beseda pa je tekla o gospodarskih razmerah na splošno in o festivalu Dnevi medgeneracijskega sožitja, ki ga Zdus pripravlja med 14. in 16. majem prihodnje leto na Gospodarskem razstavišču, skupaj z mladinskim svetom ter študentsko in dijaško organizacijo; odlikovala naj bi ga kakovosten program, obogaten s kulturnimi prireditvami, in strokovna vsebina. Sušnik je med drugim premieru pojasnil razloge za odstop Zdusa od sodelovanja pri Festivalu za tretje življenjsko obdobje v Cankarjevem domu, o čemer smo v Delu že pisali. Kot je še dejal Sušnik, za zdaj niso določili termina naslednjega sestanka s premierom Šarcem: »Tesno bomo sodelovali z osebo, ki jo bo predsednik vlade določil za usklajevanje in sodelovanje z Zdusom. Pri njem pa imam vedno odprta vrata.«