Uran je bil v bolnišnici že leta 2009, papež Benedikt XVI. pa je 28. novembra 2009 sprejel njegovo odpoved službi vodenja ljubljanske nadškofije. Nadškof Uran je takrat v posebnem pismu pojasnil odpoved službi z željo, da ljubljanska nadškofija ne bi trpela zaradi njegovega slabega zdravja, so še zapisali.
Alojza Urana se je pretekli teden v medijih omenjalo zaradi predvidene premestitve iz Slovenije, ki jo je ukazal Sveti sedež. Da mora oditi je potrdil sam Uran kot tudi ljubljanski nadškof Anton Stres. Uradni razlog za njegov odhod javnosti ni znan. Se je pa ugibalo, da je upokojeni nadškof prišel v nemilost morda zaradi domnevnega očetovstva ali finančne polomije mariborske nadškofije. Kot najbolj verjeten razlog za Uranovo premostitev pa so v zadnjih dneh, ko je bil v Vatikanu iz mesta vicekamerleng odstavljen nekdanji apostolski nuncij v Sloveniji Abril y Castello, obveljale čistke znotraj cerkve.
Ljubljanski nadškof Anton Stres se je v pogovoru za tednik Družina, ki bo izšel 5. avgusta, kritično odzval na navedbe v medijih, da gre za »izgon« upokojenega nadškofa. »Ta beseda, ki je izšla celo iz cerkvenih krogov, močno zavaja in je v največji meri kriva za nelagodje in ogorčenje nekaterih vernikov. Tisti, ki so jo prvi uporabili in lansirali, so krivi za nastali razdor in povsem neutemeljen gnev, ki ga je ta beseda povzročila,« je za Družino, po pisanju STA, dejal Stres.
Po njegovih besedah je žalostno, da sta morala »ugleden strokovnjak našega ustavnega prava in varuhinja človekovih pravic stvari postavljati na pravo mesto«.
Vodstvo Cerkve ima namreč pravico, da kateremu duhovniku - pa tudi škofu - iz takega ali drugačnega razloga določi kraj bivanja, je pojasnil Stres. Dodal je, da gre v primeru nadškofa Urana samo za to, da se začasno umakne, dokler se ne poležejo in razčistijo govorice na njegov račun. Namen je bila »zaščita njegovega dobrega imena in preprečitev pohujšanja v Cerkvi,« še piše STA.