Uredništvo Radia Študent stopnjuje upor

Uredništvo Radia Študent ne bo več sodelovalo z direktorjem Dejanom Jelovcem, sicer tudi članom nadzornega sveta Dela.

Objavljeno
02. marec 2006 18.07
Radijski studio sameva
Ljubljana - Uredništvo Radia Študent (RŠ) je prekinilo sodelovanje z direktorjem Dejanom Jelovcem. Program sicer teče naprej, a naprošajo avtorje, da v prispevkih opozarjajo na razmere na RŠ. Za to potezo so se odločili, ker direktor ni priskrbel sredstev za delovanje radia, ker ni predstavil finančnega poročila in svojega dela ter dela svojih sodelavcev za izhod iz krize, v kateri se je znašel RŠ, ter zaradi dopovedovanja, da jih bo iz krize pripeljalo zgolj krčenje programa, so sporočili člani uredništva.

Direktor ne opravlja svojega dela in pobija načela RŠ-a

Za odpoved sodelovanja z direktorjem so se odločili tudi zato, ker na RŠ že skoraj deset let ni sveta zavoda, ki bi ga nadziral in bi mu bil direktor odgovoren, ter na katerega bi se sodelavci in člani uredništva lahko obrnili s svojimi ugovori in stališči. V uredništvu ostro protestirajo zaradi vključevanja direktorja RŠ v obračun aktualne oblasti z "neposlušnimi" mediji in še posebej novinarji, ne morejo pa spregledati niti njegove vedno bolj simbolične vloge menedžerja RŠ v za radio usodnem obdobju.

Člani uredništva so namreč od direktorja pričakovali, da bo temeljito pretehtal poziv, ki so ga nanj naslovili januarja. Pozvali so ga k takojšnjemu izstopu iz nadzornega sveta časnika Delo, ker s tem po njihovem mnenju škodi ugledu in "objestno pobija" temeljna načela RŠ. Dejan Jelovac sicer v tem, da je hkrati na vrhu ene in član nadzornega sveta druge medijske hiše, ne vidi problemov.

Zamerijo mu tudi delovanje na Delu

Ta načela je, kot je uredništvo RŠ zapisalo v današnjem odprtem pismu direktorju, ponovno zavrnil pri nastavljanju odgovornega urednika Dela Petra Jančiča, ki je podporo manj kot 15 odstotkov novinarjev. Po mnenju podpisnikov to "pomeni posmeh in polivanje gnojnice po vsem tistem, kar RŠ zastopa še danes". Lahko si ga pojasnijo "le kot nov uspel korak k 'pluralizaciji' slovenskega medijskega prostora, njegovo pretvorbo v niz do aktualne oblasti prijaznih ali pa brezkrvnih občil".

V pismu direktorju očitajo tudi, da mu ni mar za stališča svojih sodelavcev, ter da radio tone, na RŠ dela kot prostovoljec, medtem pa je zaposlen "s polnim delovnim časom na Gea Collegeu”. Očitajo mu "kadrovski šah v drugi medijski hiši", netransparentno preoblikovanje RŠ iz oblike p.o. v zavod ter neizplačilo celotnih honorarjev za januar.

Sodelavke in sodelavci RŠ po lastnih besedah ne izključujejo niti možnosti, da je končna razrešitev aktualnih razmer na RŠ del kakšnega širšega načrta, "takega, ki namerava najprej do konca izstradati in oslabiti, nato pa 'pluralizirati' tudi naš 'neubogljivi' medij".