Največ je bilo vpogledov v podatke pevke Helene Blagne, predsednice LDS Katarine Kresal in pevke Saše Lendero, po številu vpogledov pa sledita predsednik države Danilo Türk in predsednik vlade in SDS Janez Janša - le manjšina davčnih uslužbencev je vpogledala v podatke upravičeno, t.j. ko so vodili konkreten davčni postopek.
Do odkritja je prišlo, ko so se na na uradu informacijske pooblaščenke odločili preveriti nekaj večjih zbirk osebnih podatkov, ki jih vodi državna uprava. Durs ima glede tega korektno izgrajen informacijski sistem, ki omogoča sledljivost oziroma preverjanje vpogledov v omenjene zbirke. Kazen je bila po navedbah Pirc Musarjeve izrečena simbolno in v poduk ostalim državnim uslužbencem, da po osebnih podatkih ne morejo "brskati" kar tako.
Pirc Musarjeva v pogovoru za delo.si ni mogla potrditi, da ti podatki niso bili natisnjeni ali shranjeni. Informacijska pooblaščenka takih informacij nima in jih tudi ne more pridobiti, razen če se ti podatki ne pojavijo v javnosti. Obstaja tako verjetnost, da so uslužbenci Dursa podatke posredovali tretji osebi.
Durs: Večina zaposlenih svoje delo opravlja vestno in v skladu z zakonom
Na Davčni upravi RS (Durs) so v današnjem pisnem odzivu na poročanje medijev o prekrškovnem postopku, ki ga zoper nekatere zaposlene na Dursu vodi informacijska pooblaščenka, zapisali, da zaposleni praviloma ne izrabljajo svojih pooblastil in velika večina svoje delo opravlja vestno in v skladu z zakonom.
Na Dursu med drugim navajajo, da sta v konkretnem primeru vsaj dva njihova zaposlena vložila zahtevek za sodno varstvo, ker sta prepričana, da je razumevanje pravne podlage za dostop do podatkov s strani informacijskega pooblaščenca napačno.
"Po naših informacijah je informacijska pooblaščenka v postopku zavrnila vrsto argumentov uslužbencev, ki so jih navajali pri opredeljevanju posameznih dostopov oz. vpogledov do podatkov. Poudarjamo pa, da bo o tem očitno odločilo sodišče. Odločitev sodišča pa bo seveda imela posledice tudi za vse tiste zaposlene na Dursu, ki sicer niso zahtevali sodnega varstva, vztrajajo pa na argumentih, da njihov vpogled ni bil nepooblaščen," so sporočili z Dursa.
Na Dursu so v sporočilu za javnost kljub temu zapisali, da je "v določenih primerih prišlo do nepooblaščene in nedopustne zlorabe pooblastil nekaterih uslužbencev Dursa. Zoper njih so bili uvedeni postopki v skladu z delovno pravno zakonodajo in navodili davčne uprave". Dodali so: "Pomembno pa je poudariti, da vsi zaposleni na davčni upravi nimajo dostopa do občutljivih podatkov in predvsem, da zaposleni praviloma ne izrabljajo svojih pooblastil in da velika večina svoje delo opravljajo vestno in v skladu z zakonom."
Na Dursu v zvezi s tem med drugim poudarjajo, da zagotavljajo popolno sledljivost vseh vpogledov v register davčnih zavezancev. Poudarjajo tudi, da v registru davčnih zavezancev ni podatkov o višini dohodnine ali drugih davčnih podatkov. Ob tem zavračajo informacijo, da naj bi zaposleni Dursa z nepooblaščenimi vpogledi podatkov v davčni register zavezancev pridobivali tudi podatke o premoženjskih stanjih zavezancev.
Navajajo še, da so prav letos spremenili vsa gesla za dostope do registra davčnih zavezancev in vse uslužbence ponovno opozorili na njihovo zakonsko odgovornost. Vsa uporabniška imena, ki v roku niso spremenila svojih gesel, pa so zablokirali. Ob tem poudarjajo, da je v njihovem primarnem interesu "zaščititi osebne podatke in davčne tajnosti davčnih zavezancev. Glede postopkov, ki jih vodi informacijski pooblaščenec, pa smo prepričani, da gre za posamične primere, ki jih obžalujemo," so še zapisali.