Benetke - Predstavniki lokalnih skupnosti šestih držav ob Jadranskem morju so danes v Benetkah s podpisom deklaracije ustanovili Jadransko evroregijo. V novi evroregiji, ki so jo osnovali z namenom krepitve gospodarskega sodelovanja, varnosti in socialne kohezije, sodelujejo pokrajine oz. regije iz Albanije, Bosne in Hercegovine, Hrvaške, Italije, Srbije in Črne gore ter tudi Slovenije.
V Jadranski evroregiji sodeluje sedem italijanskih regij ob Jadranu, tri slovenske primorske občine, sedem hrvaških županij ob Jadranskem morju, hercegovsko-neretvanski kanton v BiH, Črna gora in sedem albanskih jadranskih pokrajin. Skupaj bo v to evroregijo vključenih 22 milijonov prebivalcev.
Danes so v Benetkah deklaracijo podpisali predstavniki vseh
omenjenih regij, razen treh sodelujočih slovenskih občin, ker na srečanju v Benetkah ni bilo nobenega dovolj visokega predstavnika, ki bi lahko podpisal tovrsten sporazum.
Nova evroregija bo uradno zaživela, ko bodo njen statut potrdili v vseh omenjenih regijah oziroma občinah - to naj bi se zgodilo do julija, ko naj bi na Brionih potekala prva, ustanovna skupščina nove evroregije.
Za predsedujočega Jadranske evroregije je bil izbran prvi mož istrske županije Ivan Jakovčič, Pulj pa bo tudi sedež nove evroregije. Sicer naj bi imela evroregija svoje predstavništvo tudi v Bruslju. Politični cilj nove evroregije, ki je nastajala pod okriljem Sveta Evrope (SE), je predvsem integracija vseh objadranskih držav v Evropo. V tej luči bo evroregiji pri delovanju pomagala tudi Evropska unija. Ob tem je generalni sekretar SE Terry Davis danes v Benetkah izpostavil, da je bil Jadran ob bogati zgodovini in kulturi "na žalost obremenjen tudi z vojnami". In ravno zaradi te lekcije bi bilo potrebno zgraditi boljšo in bolj varno prihodnost, do katere vodi ravno mednarodno sodelovanje, je še pristavil.
Slovenija je že članica evroregije Severovzhodna Slovenija - Avstrijska Štajerska, ki jo je skupaj z Avstrijo ustanovila lata 2001. Ustanovitev naj bi pripomogla k mrežni povezavi obstoječih organizacij in intenziviranju prekomejnega sodelovanja.
Temeljni cilj evroregije je tako intenzivirati prekomejno sodelovanje in podpirati medsebojno komunikacijo. Dolgoročno gledano naj bi se z ustanovitvijo evroregije izboljšali življenjski, gospodarski in okoljevarstveni pogoji v regijah.
Pobudi za ustanovitev prve evropske čezmejne regije je botrovala smrt mladega Nizozemca leta 1957 ob nizozemsko-nemški meji. Njegovo življenje bi namreč zagotovo rešili, če bi ga lahko odpeljali v nemško bolnišnico, ki je bila od njegovega doma oddaljena le nekaj 100 metrov, namesto v 100 km oddaljeno holandsko bolnišnico. Fant je umrl zaradi notranjih krvavitev.