“Ustavno sodišče krši človekove pravice”

Člani študijskega krožka Moč preživetja menijo, da je po dveh letih čakanja že čas, da ustavno sodišče obravnava njihovo pobudo za oceno ustavnosti in zakonitosti.

Objavljeno
05. oktober 2006 20.48
Jože Dežman, direktor Muzeja novejše zgodovine Slovenije
Ljubljana - Jože Dežman, mentor študijskega krožka Moč preživetja ter direktor Muzeja novejše zgodovine Slovenije, je predsedniku ustavnega sodišča, Janezu Čebulju, posredoval novo pobudo članov omenjenega krožka naj sodišče po dveh letih čakanja uvrsti njihovo pobudo za oceno ustavnosti in zakonitosti Zakona o popravi krivic in Zakona o žrtvah vojnega nasilja.

Pobudniki so namreč omenjeno pobudo za oceno ustavnosti in zakonitosti na ustavno vložišče vložili že v septembru leta 2004.

Pobudo je po besedah Dežmana podprlo več kot sto državljanov, “lahko pa bi vam posredovali podpore še mnogih svojcev žrtev, ki jih je umorilo partizansko gibanje med 2. svetovno vojno, njihovi svojci pa so bili po vojni oškodovani, diskriminirani in zasramovani,” je v pobudi zapisal Dežman.

Ustavna sodnica poročevalka jim je sporočila, da je zadeva pobudnikov v fazi preizkusa pobude in da zato ustavno sodišče še ni odločalo o tem, ali bo razpisalo javno obravnavo.

Člani študijskega krožka pa so prepričani, da ustavno sodišče s svojim zavlačevanjem “krši temeljna načela spoštovanja človekovih pravic (na primer enakost pred zakonom), ne upošteva evropskih smernic o kritičnem soočenju s posledicami komunističnega totalitarizma (na primer izjave sveta Evrope) in ne spoštuje dejstva, da so pobudniki stari ljudje, ki bi želeli še za časa življenja dočakati vašo odločitev.

Zato menijo, da sta polni dve leti od vložitve ustavne pobude dovolj časa za uvrstitev ustavne pobude na sejo Ustavnega sodišča RS.