US zavrglo pobudo za presojo zakona o zdravljenju neplodnosti

Pobudo je vložilo 61 poslancev, ki je menilo, da je ureditev, ki umetno oploditev omogoča le parom, neustavna.

Objavljeno
22. december 2016 12.21
Ustavno sodišče
Vi. V., STA
Vi. V., STA
Ustavno sodišče je zavrglo zahtevo za oceno ustavnosti zakona o zdravljenju neplodnosti in postopkih oploditve z biomedicinsko pomočjo, saj je ocenilo, da bi lahko predlagatelji že sami odpravili neustavnost, če menijo, da ta obstaja. Pobudo je vložilo 61 poslancev, ki so mnenja, da je ureditev, ki umetno oploditev omogoča le parom, neustavna.

Kot je v obrazložitvi zapisalo ustavno sodišče, je pobudo vložila skupina poslancev (SMC, SD, Desus, ZL in Zaab), ki je takrat tvorila absolutno večino zakonodajnega telesa. Zaradi svoje številnosti bi lahko po mnenju ustavnih sodnikov že sama rešila določeno vprašanje, če meni, da je neustavno, ne pa da ga prelaga na ustavno sodišče.

»S tem je ustavno sodišče razbremenjeno odločanja o vprašanjih, ki jih more predlagatelj zahteve za oceno ustavnosti avtonomno sam rešiti v drugem − normodajnem pravnem postopku, in zato ni potrebe za intervencijo ustavnega sodišča,« so zapisali ustavni sodniki. Dodali so še, da dejstvo, da je pobudo vložila neformalna skupina poslancev, ne more biti odločilno.

O zadevi je sicer odločalo osem ustavnih sodnikov in sodnic, pri čemer jih je za glasovalo sedem, proti pa eden. Proti je glasovala sodnica Dunja Jadek Pensa, ki je dala odklonilno ločeno mnenje. Sodnica Jadranka Sovdat pa je dala pritrdilno ločeno mnenje.

Zakon, ki ga izpodbijajo podpisniki, je bil sprejet leta 2000 v času vlade Andreja Bajuka. Po parlamentarnih volitvah in nastopu nove vlade Janeza Drnovška je bila aprila 2001 sprejeta novela zakona, ki bi med drugim omogočila umetno oploditev tudi ženskam brez partnerja, omogočila uvoz spolnih celic in spremenila sestavo pristojne komisije za oploditev z biomedicinsko pomočjo.

Teden dni po sprejetju novele je 34 poslancev zahtevalo referendum, z zbiranjem podpisov podpore za razpis referenduma pa je začela tudi skupina volivcev. Volivci so na naknadnem zakonodajnem referendumu novelo večinsko zavrnili, zato ni bila uveljavljena.

Leta 2013 je skupina 38 poslancev iz vrst SD, PS, Desusa in DL vložila zahtevo za presojo ustavnosti zakona, a jo je ustavno sodišče zavrglo, ker je vmes podpisnikom zaradi volitev prenehal poslanski mandat. Skupina 61 poslancev je nato isto ponovila decembra 2014.