Ljubljana – Eno najpomembnejših ali celo najpomembnejše vprašanje v zdravstvu je, kdo gospodari s sredstvi javne zdravstvene blagajne. Letos gre že za 470 milijard davkoplačevalskega denarja. Dosedanja ureditev postavlja v enakopraven položaj pri odločanju tiste, ki denar vplačujejo: delodajalce in zavarovance, s pripravljenimi zakonskimi spremembami pa bi prišlo do soupravljanja tretjega, to je vlade. Ali bo vlada s temi spremembami spremenila Zavod za zdravstveno zavarovanje (ZZZS) v podaljšano roko ministrstva, kot trdi LDS v interpelaciji o delu ministra Andreja Bručana? Minister odgovarja, da ne, toda naši sogovorniki so enotni: javni zdravstveni blagajni grozi izguba samostojnosti.
Minister Bručan pojasnjuje, da bo kljub dodatnim predstavnikom vlade skupščina zdravstvene blagajne tudi v prihodnje ostala dvodomna, delodajalci in zavarovanci pa bodo ohranili tako odločilen vpliv na gospodarjenje z denarjem, kot ga imajo zdaj. Poudarja, da so že prejšnje vlade omejile samostojnost zdravstvene blagajne s soglasji ministra za zdravje k finančnemu načrtu, zaključni račun in druge zadeve. Avtonomnost blagajne želi sedaj minister doseči »z odpravo večine enega sindikata, ki že 14 let obvladuje delovanje skupščine ZZZS«, je razkril svoje namere v odgovoru na interpelacijo.
Lučka Böhm: Namesto predstavnikov delavcev politično izbrani člani
»Ministru je ta del odgovora nekdo podtaknil, saj ne morem verjeti, da bi sam napisal kaj takega. Zapis je tudi v nasprotju s strateškim razvojnim programom ZZZS, ki določa, da odločajo o denarju in ga upravljajo tisti, ki vplačujejo v blagajno,« je komentirala Lučka Böhm, predsednica upravnega odbora ZZZS in predstavnica Zveze svobodnih sindikatov, na katero se nanaša ministrov zapis. »Avtonomnost se bo zmanjšala, če bo namesto legitimnih predstavnikov delavcev, ki vplačujejo v blagajno največ, imenoval v skupščino ZZZS politično izbrane predstavnike raznih društev bolnikov. Morda želijo izriniti predstavnike sindikatov zato, ker nekoga moti, da zelo resno varujemo interese zavarovancev, ne pa interesov tistih, ki želijo na račun zdravstva kovati dobiček,« opozarja Böhmova.
Pavlina Svetič: Delodajalci bomo izgubili vpliv
» Če bo pripravljeni zakon sprejet, bo ZZZS v vseh pogledih podrejen vladi, saj bodo predstavniki vlade morali soglašati z vsako odločitvijo, ki jo sprejme ZZZS. To pomeni, da bo izgubil samostojnost,« ugotavlja predsednica skupščine ZZZS, predstavnica delodajalcev, podjetnica Pavlina Svetič.
Martin Toth: Namesto samostojne blagajne paradržavni aparat
»Z novim zakonom bi se javna zdravstvena blagajna spremenila v paradržavni aparat, morda v agencijo za razdeljevanje denarja. Osnovno Bismarckovo načelo, da o zdravstvenem denarju odločajo tisti, ki so ga vplačali, bi se porušilo. Po tem načelu se ravnajo vse države s socialnim zavarovanjem, denimo Avstrija, Nemčija, Francija, Belgija, Nizozemska, Luksemburg in Japonska. V vseh teh državah imajo javne zdravstvene blagajne večjo avtonomijo, kot jo imamo mi zdaj. Glede na to, kako je Bismarckovo načelo uveljavljeno, se kaže stopnja demokracije v neki družbi,« pojasnjuje Martin Toth, mednarodno priznani strokovnjak in svetovalec direktorja ZZZS za razvoj zdravstvenega zavarovanja.
Več si preberite v današnjem tiskanem Delu.