V civilni iniciativi Globoko nezadovoljni

Brežiški občinski svetniki so sprejeli sklep o prekinitvi vseh aktivnosti v zvezi z odlagališčem radioaktivnih odpadkov na lokaciji Globoko-rudnik.

Objavljeno
20. avgust 2006 08.00
Radioaktivne snovi - sestavni del tehnologije jedrskega orožja
Brežice - Na petkovi seji so brežiški občinski svetniki sprejeli sklep o prekinitvi vseh aktivnosti v zvezi s terenskimi raziskavami za odlagališče nizko in srednje radioaktivnih odpadkov in kasnejšo gradnjo trajnega odlagališča na lokaciji Globoko-rudnik. Razveljavili so tudi vsa določila sporazuma o lokalnem partnerstvu za umeščanje nizko in srednje radioaktivnih odpadkov na tej lokaciji. S tem naj bi zadostili zahtevi civilne iniciative Globoko, kjer pa kljub temu niso zadovoljni z odločitvijo brežiških občinskih svetnikov.

Civilna iniciativa Globoko bo nadaljevala z zahtevo zunaj institucij izvršne oblasti

Pri civilni iniciativi Globoko po besedah njunih vodilnih članov Anice Erkič in Milana Cizla obžalujejo, da je župan Ivan Molan kljub vrsti razgovorov nadaljeval s svojo interpretacijo rezultatov civilne iniciative - ta je zbrala več kot 2200 podpisov občanov proti gradnji končnega odlagališča radioaktivnih odpadkov - ter lokalni skupnosti vsilil politične odločitve. Civilna iniciativa Globoko, tako njena predstavnika, bo zato nadaljevala z uveljavljanjem svoje zahteve zunaj institucij izvršne oblasti, torej po pravni poti.

Pogovori z ARAO se bodo nadaljevali

Kot sta v imenu civilne iniciative Globoko povedala Erkičeva in Cizl, je namreč njihova peticija vsebovala tudi zahtevo o takojšnji prekinitvi sodelovanja z agencijo za radioaktivne odpadke (ARAO). Občinski svet se je na svoji julijski seji tako opredelil, a je župan Ivan Molan tik pred glasovanjem sejo prekinil. Po enomesečnem medstrankarskem lobiranju, tako trdita oba predstavnika civilne iniciative Globoko, je minuli petek prišlo do nadaljevanja seje, na kateri je župan ponudil kompromisni predlog in občinski svetniki so ga podprli.

Odstopili so od lokacije rudnik Globoko, a se obenem izrekli za nadaljevanje partnerstva z ARAO oziroma priprav za podpis sprememb in dopolnitev sporazuma o lokalnem partnerstvu, s katerim bosta občina Brežice in ARAO poiskala rešitev za prostorsko umestitev odlagališča na območju brežiške občine.

Odlagališče bo moralo biti primerno oddaljeno od naselij in dolgoročno sprejemljivo za občino in njene ljudi, izpolnjevati pa bo moralo tudi vse strokovne in varnostne zahteve slovenske zakonodaje in mednarodnih pogodb. To med drugim pomeni, pravita Erkičeva in Cizl, da lahko občina Brežice ponudi ARAO tudi katerokoli lokacijo v krajevni skupnosti Globoko ali širše, razen tiste pri nekdanjem rudniku Globoko.

Občinski svet Brežice se je po prepričanju obeh predstavnikov civilne iniciative Globoko s tem, ko je izglasoval nadaljevanje sodelovanja z ARAO, izrekel zoper ljudsko voljo. S tem, trdita, so bila kršena določila občinskega statuta, zakona o lokalni samoupravi, resolucije o nacionalnem programu ravnanja z radioaktivnimi odpadki in izrabljenim jedrskim gorivom, ustave in evropske konvencije o varstvu človekovih pravic s pripadajočimi protokoli.