V diskoteko Planeta Tuš niso hoteli spustiti tujcev

Varnostnik po pregledu osebnih dokumentov skupinici mirnih, treznih in v ničemer problematičnih tujih delavcev v nasprotju z domačini ni dovolil vstopa v diskoteko na bowlingu Planeta Tuš v Celju.

Objavljeno
17. avgust 2008 22.47
Planet Tuš v Mariboru
Damjana Stamejčič
Damjana Stamejčič

Celje - Ali v veletrgovskem podjetju Engrotuš Celje zaradi domnevnega zagotavljanja »najvišje stopnje varnosti za svoje obiskovalce« dopuščajo svojim redarjem oziroma varnostnikom diskriminatorsko vedenje do tujih in revnejših delavcev, ki začasno prebivajo v Celju? Primer kaže, da to res počnejo, ali gre res za diskriminacijo, pa bo preiskal varuh človekovih pravic. Engrotušev varnostnik namreč po pregledu osebnih dokumentov skupinici mirnih, treznih in v ničemer problematičnih tujih delavcev v nasprotju z domačini ni dovolil vstopa v diskoteko na bowlingu Planeta Tuš v Celju.

 

Za dogodek smo posredno izvedeli od Celjana, ki je bil tudi sam eden od obiskovalcev, pri katerih je Engrotušev varnostnik ob vstopu na bowling skrbno preveril osebne dokumente. Njegovega je samo površno pogledal in mu pomignil, naj vstopi, za skupino mladih tujcev, po govorici sodeč doma iz ene nekdanjih jugoslovanskih republik, pa si je vzel več časa. Pregledal je vsak potni list posebej, potem pa jim nazorno pokazal, da v posvečeni prostor zabave in rekreacije ne smejo vstopiti.

 

Očividci dogodka, med katerimi je bil tudi naš informator, so bili nad ravnanjem varnostnika neprijetno presenečeni, saj odslovljeni mladci po njihovem niso dajali prav nikakršnega povoda za diskriminatorsko ravnanje. Niso bili vinjeni, pri sebi niso imeli nevarnih predmetov, niso ne razgrajali, ne vpili, ne nikogar ogrožali. Zakon o javnem zbiranju sicer dopušča, da redar ugotavlja identiteto oseb, ki vstopajo na javno prireditev, vendar mora pravilo veljati za vse enako, obvestilo o tem pa mora biti vsem na očeh. Zakon dopušča tudi zavrnitve, a le z razlogom. Če osebe, ki vstopajo na neko javno prireditev, niso vinjene, nimajo pri sebi nevarnih predmetov in se ne vedejo problematično, pa redar nima razloga, da jih ne bi spustil v javni prireditveni prostor.

 

V Engrotušu smo vprašali, po katerih zakonskih določbah se pri zavračanju obiskovalcev ravnajo in zakaj tujcev, ki jim niso všeč, redarji ne spustijo v diskoteko. So ukrepi posledica slabih izkušenj s tujimi delavci ali pa je redar prekoračil pooblastila in se diskriminatorsko obnašal do tujih delavcev? Odgovor, ki ga je posredovala vodja odnosov z javnostjo Anja Marjetič, v ničemer ne poskuša ovreči suma na diskriminatorsko ravnanje varnostnika, poleg tega pa ne pojasnjuje, ali preprečujejo vstop tujim delavcem zaradi slabih izkušenj. »Celjski Planet Tuš je že vse od odprtja prostor kakovostne in varne zabave. Doslej nismo imeli večjih izgredov, k čemur je zagotovo prispevalo tudi dobro delo naše varnostne službe. Zaradi preteklih dogodkov v različnih nočnih klubih po Sloveniji, ki so se ob neustreznem zagotavljanju varnosti za nekaj mladih končali tragično, smo se v Engrotušu že pred časom odločili, da preventivno povišamo stopnjo varnosti v svojih lokalih. Vsem svojim obiskovalcem želimo v Planetu Tuš v vsakem trenutku zagotoviti največjo varnost in jim omogočiti prijetno zabavo z mirnim in veselim koncem,« je v odgovoru zapisala Marjetič.

 

Iz tiskanega Dela.