Dobrovnik - Agencija RS za okolje (Arso) že več kot leto dni določa o prošnji Gjerkeša za povečanje predelave živalskih odpadkov v bioplinarni, zaradi napake v obvestilu za javnost, kjer so napačno zapisali, da bo predeloval živalska trupla, pa si je nakopal še jezo domačinov. Zaradi dolgotrajnosti postopkov je Gjerkeševo podjetje samo lani izgubilo 700.000 evrov prihodkov.
V Arsu so pri reševanju vloge za izdajo okoljevarstvenega soglasja v naznanilu javnosti o načrtovani naložbi napačno zapisali, da v bioplinarni načrtujejo poleg živalskih odpadkov (gnojevke in hlevskega gnoja) tudi predelavo živalskih trupov s skupno zmogljivostjo več kot deset ton dnevno.
Za dovoljenje so morali zaprositi zaradi povečane predelave
»V bioplinarni že zdaj za proizvodnjo uporabljamo rastlinsko biomaso, konkretno koruzno, travno silažo in silažo krmnih žit. Večino rastlinskih surovin si zagotovimo na površinah v Sloveniji in na Madžarskem, ki so naša last ali jih imamo v najemu. Predlani smo predelali še 1400 ton, lani pa 900 ton gnoja in gnojevke iz bližnje piščančje farme. Tudi v bodoče ne načrtujemo predelavo živalskih trupel, pač pa povečanje predelave gnojevke iz kmečkih hlevov. Zato smo tudi morali zaprositi za okoljevarstveno dovoljenje,«, je pojasnil Branko Gjerkeš.
Napako agencije so takoj opazili v občinskih strokovnih službah, je pa dvignila tudi nekaj prahu pri krajanih, ki so nasprotovali predelavi živalskih trupel. Župan Marjan Kardinar je pojasnil, da so na agenciji pri obravnavi vloge zapisali, da v bioplinarni načrtujejo odstranjevanje in predelavo živalskih odpadkov in živalskih trupel, čeprav slednjih niso omenjeni v dokumentaciji.
Težave s preskrbo z električno energijo
»Na agenciji so nam pojasnili, da je do napake prišlo, ker so v obvestilu javnosti navedli celotno dejavnost (klasifikacija), niso pa izbrisali predelavo živalskih trupel. Napako so na agenciji popravili,« je pojasnil Kardinar. Gjerkeš ne ve, kdaj bo Arso izdal okoljevarstveno dovoljenje za povečanje zmogljivosti bioplinarne. Rok za zbiranje pripomb je potekel 27. julija, zato Arso lahko nadaljuje s postopkom za izdajo dovoljenja.
Drugo težavo predstavlja kabel za prenos elektrine energije v omrežje. Zdajšnji je premajhne zmogljivosti za količino elektrike, ki jo bodo pošiljali iz bioplinarne v omrežje. »Z Elektro Mariborom smo se dogovorili, da pripravi študijo o celoviti rešitvi za potrebe občinske poslovne in kmetijske cone v Dobrovniku, v kateri so poleg bioplinarne še piščančje farma, podjetje Ocena Orchids, v bližnjem Ginjevcu pa še ena bioplinarna.
Po enem letu študije niso izdelali in tudi naložbe več ne omenjajo, zato smo se odločili, da naše podjetje na lastne stroške položi kabel do 17 kilometrov oddaljene transformatorske postaje v Lendavi. Ko se bodo na kabel priključili še drugi uporabniki, ga bo država morala od nas odkupiti,« je še pojasnil Gjerkeš.