Maribor – Pri financiranju doktorata Gregorja Pivca, direktorja UKC Maribor, je komisija za preprečevanje korupcije (KPK) ugotovila, da je Pivec kršil dolžno ravnanje in prestopil meje pravic poslovodne osebe. Pivec očitke še naprej zavrača.
Razvpiti Pivčev doktorat Razvoj bolnišnice Maribor od ustanovitve do druge svetovne vojne je tukajšnji UKC stal približno 17.600 evrov; od tega je zavod plačal nekaj več kot 3400 evrov zgodovinarju Marku Žureju za zbiranje arhivskega gradiva.
»UKC Maribor namenja za izobraževanje svojih zaposlenih razmeroma veliko javnih finančnih sredstev, pri čemer komisija ugotavlja, da zaradi pomanjkljivih notranjih standardov in nedoslednega nadzora niso v celoti obvladana korupcijska tveganja,« so zapisali v KPK.
To je po njihovem posebno prišlo do izraza pri financiranju doktorskega študija direktorja Pivca, ki je »kršil dolžno ravnanje in prestopil meje pravic poslovodne osebe s tem, ko je brez predhodne odobritve sveta zavoda in na račun zavoda naročil storitve Marka Žureja za potrebe svojega doktorata«.
V današnjem odzivu je Gregor Pivec ponovil, da je bil denar za izobraževanje na razpolago vsem njihovim zaposlenim. »Jaz nisem bil nobena izjema in sem deloval v skladu z vsemi pravili, ki veljajo znotraj hiše,« je povedal. »Vse, kar je naredil Žurej, je v knjižnici UKC Maribor na voljo vsem,« se je branil Pivec. Po njegovih besedah je UKC Maribor namenjal veliko sredstev za izobraževanje zaposlenih zato, da dvigne svojo strokovno raven.
KPK je tudi ugotovila, da mariborski UKC plačuje sorazmerno visoke zneske za objave svojih zaposlenih v tujih znanstvenih in strokovnih revijah, s katerimi ti pridobivajo točke za ustrezne habilitacije; tako je bolnišnica med letoma 2005 in 2011 za objave člankov doktorskih študentov, med katerimi je bil tudi Pivec, namenila skoraj 73.000 evrov javnih sredstev.
Zaradi suma negospodarnega financiranja doktorskega študija KPK predlaga ministrstvu za zdravje, naj opravi upravni nadzor v UKC Maribor, računskemu sodišču pa, naj delovanje UKC uvrsti v eno od naslednjih revizij. Ob tem se je odločila, da se »zaradi suma storitve kaznivega dejanja, ki se preganja po uradni dolžnosti, zadeva kot naznanilo kaznivega dejanja v oceno in morebitno nadaljnje ukrepanje odstopi organom odkrivanja in pregona«.
»Če me je komisija ovadila, bomo to dokazovali tudi na sodišču,« je danes dejal direktor Pivec in zatrdil, da je ravnal v skladu z zakonodajo.
Predsednica sveta zavoda Marjetica Mahne pa je povedala, da bodo ugotovitve KPK obravnavali na naslednji seji in se takrat tudi opredelili do Pivčevega ravnanja. Spomnila je, da je svet zavoda ta teden že sprejel sklep, da predsednik sveta direktorju in strokovnemu direktorju poleg pogodbe o zaposlitvi podpiše tudi vse sklepe, ki se nanašajo na pravice in obveznosti iz delovnega razmerja, in tudi pogodbo o izobraževanju.