V Dravskih elektrarnah nočejo biti talci Ljubljane

Ob 12.30 se bodo dravski energetiki zbrali na zboru delavcev.

Objavljeno
30. november 2015 12.37
pr HE Zlatoličje
Polona Malovrh
Polona Malovrh

Maribor − Delavcem Dravskih elektrarn Maribor (DEM) je prekipelo: vodstvu Holdinga Slovenske elektrarne (HSE) sporočajo, da nočejo biti talci zgrešene poslovne politike, katere cilj je, da DEM postanejo − obrat. Vlado Šega, predsednik sveta delavcev DEM, ob 12.30 uri sklicuje zbor delavcev.

Položaj v skupini HSE zahteva ostro reakcijo, je prepričan Vlado Šega, saj je stanje alarmantno. Razlogov za to ne gre iskati na kraju današnjega »zločina« − v DEM, saj ta podrejena družba posluje odlično. »Družba namreč z lastnim znanjem in strokovnostjo ter različnimi internimi ukrepi ne le dosega, temveč presega vse evropske standarde varne in zanesljive proizvodnje,« zatrjuje Šega.

Danes bodo delavci DEM s prstom pokazali na krivca za težave v skupini. Po njihovem je to obvladujoča družba HSE, ki s številnim ukrepi DEM izključno izčrpava in ji onemogoča razvoj. S tem krši vse principe korporativnega upravljanja, pravi Šega. Holding ima namreč največji investicijski potencial v energetiki v regiji, a ga ne realizira. Še več: zaradi škodljivih in nestrokovnih odločitev vodstva HSE, ki ju poosebljata generalni direktor Blaž Košorok in finančni direktor Stojan Nikolič, je po mnenju delavcev DEM razvoj upočasnjen. »To je mogoče vsak trenutek podkrepiti s številkami,« je argument, s katerim so na morebitne ugovore HSE pripravljeni v DEM, ki za 14. uro v prostorih poslovne zgradbe na Obrežni 170 napovedujejo tudi izjavo za javnost. Po njihovem mnenju odločitve krovnega HSE vodijo v centralizacijo skupine. Šega pojasnjuje: »V sfere, kjer ni nikakršnega znanja o energetiki in kjer je osnovno poslanstvo, varna in zanesljiva elektroenergetska proizvodnja, odrinjeno na stranski tir.«

Ker opozorila na škodljive »stranpoti« slovenske energetike na vodstvo HSE neuspešno naslavljajo že dlje časa, so se odločili, da danes na to opozorijo pristojne na državni ravni s posebno izjavo z zbora delavcev. Naslovniki bodo trije: ministrstvo za infrastrukturo, Slovenski državni holding in vlada premiera Mira Cerarja. Delavci DEM jih bodo pozvali, pravi Vlado Šega, naj podprejo takšne ukrepe, ki bod DEM kot celoviti in pravno samostojni družbi omogočili varno in zanesljivo preoskrbo, pomembno za nacionalni energetski sistem tudi v prihodnje: »Le tako bo lahko DEM realizirala razvojne možnosti in s tem uresničevala enakomeren regionalni razvoj, kar so navsezadnje tudi cilji vladne politike.«