V Krškem razočarani, da vlada spet prodaja grad

Franc Bogovič je kot župan Krškega nasprotoval prodaji Šrajbarskega turna, zdaj, ko je minister, pa vlada grad prodaja.

Objavljeno
13. julij 2012 10.36
Janoš Zore, Posavje; Katja Željan, Nova Gorica
Janoš Zore, Posavje; Katja Željan, Nova Gorica

Krško – Franc Bogovič je kot župan Krškega pred dvema letoma odločno nasprotoval nameri Pahorjeve vlade, da proda Šrajbarski turn. Zdaj je vlada, v kateri je Bogovič minister, graščino spet uvrstila med nepremičnine, ki jih namerava prodati. V Krškem so razočarani.

Kljub temu pričakujejo, da bodo z nekdanjim županom na ministrskem stolčku dosegli spoštovanje pet let starega protokola med vlado in občino o državni obnovi gradu.

»Spet smo razočarani, da je Šrajbarski turn na seznamu za prodajo in da država s tem ne izpolnjuje vseh svojih obveznosti,« je za Delo dejala direktorica krške občinske uprave Melita Čopar. V zameno za soglasje lokalne skupnosti za gradnjo odlagališča za radioaktivne odpadke je vlada leta 2007 krški občini v okviru enega izmed šestih protokolov namreč obljubila šest milijonov evrov vredno obnovo gradu nad Leskovcem pri Krškem. Občina je od takrat iz gradu izselila štiri družine, očistila objekt in okolico, naročila konservatorski načrt ter za grad predvidela vsebine (krška vinska klet, prenočitvene zmogljivosti, sedež agencije za radioaktivne odpadke).

»Upam, da se bo ta vlada še enkrat pogovorila o prodaji Šrajbarskega turna. Smo optimistični, da prodaje gradu ne bo,« pravi Čoparjeva, ki meni, da se je »nova vlada do zdaj ukvarjala s pomembnejšimi zadevami, kot je prodaja gradov, in ta tema resno mogoče sploh še ni na vrsti«.

V Posavju so optimistični zato, ker je krški župan izpred dveh let in takrat goreč nasprotnik prodaje Šrajbarskega turna Franc Bogovič sedanji minister za kmetijstvo, obnovo gradu pa je Krčanom obljubila prva Janševa vlada.

Ministra smo včeraj hoteli vprašati, ali je spremenil svoje stališče do prodaje gradu in zakaj se je nepremičnina znašla na seznamu za prodajo, če še vedno meni, da bi morala država izpolniti zavezo do občine iz protokola, vendar se na naše klice ni odzval.

Ko je Pahorjeva vlada Šrajbarski turn predvidela za prodajo, je direktorica omenjala možnost tožbe proti državi, toda občina sodnih postopkov ni začela. Tožba je skrajna možnost, pravijo na občini, a za bližnjo prihodnosti je ne napovedujejo.

V času od prvega poskusa prodaje gradov, ki je bil v celoti neuspešen, so Krčani kulturno ministrstvo le opozarjali, da še vedno ni izpolnilo navodila vlade iz decembra 2007 o podpisu in izvedbi protokola. »Na ministrstvu so nam odgovarjali, da ni denarja in da namerava ministrstvo prioritetno obnoviti druge gradove,« pravi Čoparjeva, ki zaradi tega dvomi, da država sploh lahko najde kupca za Šrajbarski turn.

Zaradi Branika v Novi Gorici niso zaskrbljeni

Čeprav je država za prodajo predvidela tudi grad Branik, novogoriškega župana Mateja Arčona ne skrbi, da država lastništva gradu ne bi brezplačno prenesla na občino, o čemer se obe strani dogovarjata že dolgo.

»Smo v sklepni fazi usklajevanja prenosa lastništva na novogoriško občino, končali pa bi jo že septembra oziroma oktobra,« poudarja župan Arčon.

Po njegovih besedah se mora občina z državo dogovoriti o poravnavi finančnih obveznosti do nekdanjega najemnika gradu Aleša Vidiča oziroma morebitnih tožb, ki bi jih ta lahko vložil zaradi (ne)priznanih finančnih obveznosti, ki jih ima do njega država.

»Po dogovoru z ministrstvom za izobraževanje, znanost, kulturo in šport Žigo Turkom bomo po brezplačnem prenosu lastništva na občino mi tisti, ki bomo poravnali obveznosti do nekdanjega najemnika. Težava lahko nastane, če se ta ne bo strinjal z oceno ministrstva o priznanih finančnih obveznostih. Če bi bile zaradi tega vložene tožbe, moramo vedeti, ali bodo te usmerjene na ministrstvo ali občino,« pojasnjuje župan.