V Morsu brez razloga odslovili vojakinjo

Vojakinja, ki je v Slovenski vojski zaposlena pet let, je prejela obvestilo o prenehanju delovnega razmerja. Razlog naj bi bil po njenem mnenju poroka s pripadnikom tuje vojske.

Objavljeno
23. julij 2008 22.32
slovenska vojska kosovo
Dejan Karba
Dejan Karba

Ljubljana - Vojakinja B. D., ki je v Slovenski vojski zaposlena pet let, je prejšnji teden prejela obvestilo: »Pogodba z ministrstvom za obrambo vam bo potekla 3. 8. 2008. Obveščamo vas, da vam bo istega dne delovno razmerje prenehalo«. Vojakinja je presenečena: »Obvestilo o prenehanju delovnega razmerja me je povsem šokiralo. Prepričana sem, da v petih letih službovanja v Slovenski vojski nisem storila nič spornega.« Čeprav bi moral biti vojak o tem, da se mu pogodba o zaposlitvi ne podaljša, obveščen najpozneje 120 dni pred iztekom pogodbe o zaposlitvi, v omenjenem primeru ni preteklo niti 20 dni. Zato bo zoper ministrstvo vojakinja vložila tožbo.

 

Ker ji vzroka za prenehanje delovnega razmerja z ministrstva v obvestilu niso navedli, meni, da se ji je to zgodilo zaradi tega, ker se je pred kratkim poročila s pripadnikom tuje vojske, kar samo ni v nasprotju z vojaškimi predpisi.

 

Še več, v zadnji številki revije Obramba poveljnik sil Slovenske vojske Alan Gider govori ravno o tem, da so mednarodne vojaške misije ena najpomembnejših nalog Slovenske vojske ter da je vojakom delo na misijah všeč zlasti zato, ker v tem vidijo izziv, pridobivanje mednarodnih izkušenj in sklepanje znanstev oz. prijateljstev. Obvestilo pa je sporno tudi zato, ker v 61. členu zakona o službi v Slovenski vojski piše, da mora vojak o tem, da se mu pogodba o zaposlitvi ne podaljša, biti obveščen najpozneje 120 dni pred iztekom pogodbe o zaposlitvi. V omenjenem primeru ni preteklo niti 20 dni.

 

»Seveda si že iščem drugo službo, kaj pa naj storim,« je še povedala sogovornica, ki bo po 3. avgustu zoper ministrstvo vložila tožbo. Ali bo pri tem uspešna, je po besedah Sama Ilca iz odvetniške pisarne Čeferin, dvomljivo. Kot nam je razložil Ilc, je to nepravilnost, za katero posebne sankcije niso predpisane. »Jasno je, da se, če se obvestilo odda prepozno, s tem zamudi predpisani rok. Vendar se v primeru, če oseba po tem ostane na delovnem mestu, šteje, da se je sklenilo novo delovno razmerje.« Če so pa vojakinji, tako Ilc, dali jasno vedeti, da nanjo več ne računajo, ji bodo delo zagotovo onemogočili. »Zadeva je seveda nekorektna, ne vem pa, ali je prekršek.«

 

Predsednik vojaškega sindikata Boštjan Korelc je prepričan, da se kaj takega lahko zgodi samo vojaku, medtem ko se med nosilci višjih činov podobne stvari kljub mestoma pomanjkljivim in ponarejenim izobrazbam ne dogajajo. »Poleg časovnega roka obvestila je nedopustno tudi, da vojakinji za prenehanje delovnega razmerja niso napisali niti enega samega razloga,« opozarja Korelc. Po njegovem mnenju to le dokazuje, da se v SV predpisi ne izvajajo dosledno, kar po njegovem kaže na izredno nizko strokovnost poveljujočega kadra znotraj naše vojske. Kot je še povedal predsednik sindikata, se znatno povečuje tudi število tožb. Kot primer je omenil, da pripravniki v vojski še vedno ne dobivajo pravočasno odločb o novih delovnih mestih in plačah, na kar morajo po Korelčevih besedah čakati tudi do dve leti, ali pa plačo dobesedno iztožijo.

 

Vojska bi se morala, tako Ljubica Jelušič iz obrambne katedre ljubljanske fakultete za družbene vede, promovirati predvsem z načinom življenja: »Tovarištvo, strpnost, asketizem, solidarnost, pomoč ljudem v stiski, ekološka osveščenost in globalni patriotizem so vrednote nove generacije mladih.« Sicer je rekla, da SV te vrednote vzgaja, vendar jih ni sposobna primerno sporočiti mladim.

 

Iz četrtkove tiskane izdaje Dela