Ljubljana - Če bo zagotovljen denar, bodo nov ljubljanski zapor začeli graditi prihodnje leto, so sporočili z ministrstva za pravosodje. Proučujejo dve lokaciji, in sicer ob obvoznici na Bizoviku ter pri Litostroju. V novih zaporih bo predvidoma od 400 do 500 prostih mest, sedanji zapor na Povšetovi pa bodo zaprli. Predsednik konference sindikata uprave za izvrševanje kazenskih sankcij Frančišek Verk se boji, da bo pretekel mandat še kakšni vladi, preden bodo dobili novo stavbo: "Če lopata za zapor ne bo zasajena letos, ga ne moremo pričakovati pred letom 2012."
Ministrstvo za pravosodje je od Sklada kmetijskih zemljišč brezplačno dobilo 45.000 kvadratnih metrov zemljišč na Bizoviku. Ker je to zemljišče kmetijsko, je ministrstvo na Mestno občino Ljubljana (MOL) že dalo vlogo za spremembo namembnosti kmetijskega zemljišča v stavbno. Na ministrstvu pričakujejo, da bo občina prostorske akte spremenila še letos. Če MOL tega ne bo storil, bodo zapor morda zgradili pri Litostroju, kjer pa zemljišča še niso kupili. Po njihovem bi objekt, v katerem bodo pripor, zapor za krajše zaporne kazni ter odprti moški in ženski oddelek, lahko zgradili v dveh letih po pridobljenem gradbenem dovoljenju.
Razpis za gradnjo bo ministrstvo izdalo, ko bodo zagotovljena finančna sredstva. "Vrednost projekta je zdaj še težko ocenjevati, ker je odvisna od tega, ali se bodo novi zapori gradili na zemljišču, ki je že v lasti države, ali ne," so sporočili z ministrstva.
Če bo v zaporu res prostora za 500 ljudi, bi to morda zadoščalo za potrebe Slovenije, je ocenil Frančišek Verk. A je dodal, da bodo ob sedanjem tempu zapori polni, saj se lahko zgodi, da bodo pri nas zaporno kazen prestajali tudi haaški obsojenci. Verk se po eni strani boji, da bo država varčevala pri materialih in investicijah za gradnjo, po drugi strani pa upa, da bo nov zapor "vreden človeka, tako za zapornika kot zaposlenega".
Verk še pravi, da bi v ljubljanskih zaporih potrebovali 20 novih paznikov. Na vprašanje, kako bodo zagotovili paznike za nov zapor, so na ministrstvu odgovorili, da bodo na novo lokacijo preseljeni vsi zaposleni iz zaporov v Povšetovi ulici, kjer je prostora za 128 oseb, a je zdaj v njem približno 240 zapornikov. Ta zapor bodo ob odprtju novega namreč zaprli, a ministrstvo ne namerava prodati stavbe: "To je odlična lokacija v središču Ljubljane, ki ima več kot 16.000 kvadratnih metrov. Je tako rekoč zadnja večja lokacija v centru Ljubljane, ki bi jo lahko namenili za gradnjo zelo veliko stanovanj ali poslovnih prostorov." Novo sodno stavbo v Masarykovi ulici v Ljubljani hoče ministrstvo za pravosodje plačati s to nepremičnino in po potrebi še s katero drugo, ki jo ima v lasti, tako da za novo sodno stavbo ne bo treba dodatnega denarja iz proračuna.
Lani je bilo v slovenskih zaporih zaprtih povprečno 1339 zapornikov, kar je 208 več kot leta 2000. Toliko zapornikov bi skoraj napolnilo največji zapor na Dobu, kjer je prostora za 233 oseb, drugi po velikosti pa je mariborski, kjer je lahko 146 ljudi. V vseh zavodih skupaj je bilo lani povprečno zaprtih 22,3 odstotka več oseb, kot dovoljujejo predpisani standardi. Poleg zapora v Ljubljani sta bila najbolj prezasedena zavoda na Dobu (169,63 odstotka) in v Mariboru (129,27 odstotka). Najmanj sta bila zasedena zavod za ženske Ig in prevzgojni dom v Radečah.
Iz današnjega Dela