V polletju več turistov kot lani

Slovensko turistično gospodarstvo v prvem polletju letošnjega leta beleži za štiri odstotke več turistov kot lani in za tri odstotke več prenočitev.

Objavljeno
26. julij 2008 11.21
Ju.A./STA
Ju.A./STA

Ljubljana - Slovensko turistično gospodarstvo v prvem polletju letošnjega leta beleži za štiri odstotke več turistov kot lani in za tri odstotke več prenočitev kot v enakem obdobju lani. Junija je bilo v turističnih nastanitvenih objektih zabeleženih za dva odstotka manj prihodov turistov in za dva odstotka manj prenočitev kot junija lani.

 

Po začasnih podatkih Statističnega urada RS, je skupno število prihodov v prvih šestih mesecih letošnjega leta v primerjavi z lanskim letom poraslo za štiri odstotke na skupno 1,2 milijona prihodov, pri čemer so zabeležili triodstotno rast števila tujih in šestodstotno rast števila domačih gostov.

 

Skupno število prenočitev je v primerjavi z enakim obdobjem lani poraslo za tri odstotke na 3,5 milijona prenočitev, pri čemer so prenočitve tujih gostov porasle za en odstotek, domačih pa za pet odstotkov.

 

Italijani na prvem mestu

 

Po številu prihodov se na prvem mestu ponovno nahajajo turisti iz Italije, na drugem iz Avstrije, na tretjem pa iz sosednje Nemčije. Sledijo jim turisti z Hrvaške in Velike Britanije.

 

Večjo rast števila gostov v višini dvomestnih števil urad beleži s trgov, kjer je Slovenska turistična organizacija (STO) letos izvedla več trženjsko-komunikacijskih akcij slovenske turistične ponudbe.

 

Pozitiven trend rasti turistov beležijo iz skandinavskih držav. V prvih šestih mesecih je Slovenijo obiskalo za 25 odstotkov več švedskih in za 17 odstotkov več finskih turistov. Iz Luksemburga je v prvem polletju k nam pripotovalo kar za 169 odstotkov več turistov kot v enakem obdobju lani, z Nizozemske za 12 odstotkov, Belgije za 26 odstotkov in z Danske za 53 odstotkov več gostov kot v lanskem primerjalnem obdobju.

 

Pozitiven trend števila prihodov v prvih šestih mesecih so zabeležili tudi iz vzhodnoevropskih držav, in sicer iz Rusije (+28 odstotkov), s Poljske (+44 odstotkov) in Češke (+16 odstotkov). Iz Srbije so v tem obdobju zabeležili 13-odstotno rast števila turistov. Pozitivni trend rasti se nadaljuje tudi s španskega (devetodstotna rast števila turistov) in grškega emitivnega trga (17-odstotna rast števila turistov).