V Pomurju čedalje več brezdomcev

Nesrečnikom bolj kot občine pomaga Društvo za socialno vključenost Mozaik.

Objavljeno
09. oktober 2011 10.50
Posodobljeno
09. oktober 2011 10.50
Ivan Gerenčer, Murska Sobota
Ivan Gerenčer, Murska Sobota
Tudi v Pomurju, ki je bolj kot druga območja v državi zaznamovano z gospodarsko nerazvitostjo, je čedalje več ljudi, ki živijo v siromaštvu. Med njimi je vedno več takšnih, ki jih v revščino potisnejo še osebne, družinske in druge težave – vse to pa jih lahko pahne v brezdomstvo.

Nesrečnikom pomaga Društvo za socialno vključenost Mozaik, ki ima dve zavetišči za brezdomce v Murski Soboti in Lemerju. V zavetiščih zdaj skrbijo za skupaj 14 brezdomcev, od leta 2007, ko so odprli zavetišče v Tomšičevi ulici v Murski Soboti, pa so poskrbeli za 69 brezdomcev.

Alojz Kavaš, predsednik Mozaika, pojasnjuje: »Pri nas ni tako imenovanih klošarjev, večina brezdomcev poleg tega, da je izgubila streho nad glavo, ima še druge težave, ki so jih spravile na obrobje normalnega življenja. Zato jih večina potrebuje celovito psiho-socialno pomoč, da znova zaživijo vsaj približno normalno. Pri tem jim v naših zavetiščih pomagajo strokovni delavci, med katerimi so tudi prostovoljci. Brez njihovega prispevka obsežnega dela ne bi zmogli, saj nam kronično primanjkuje denarja za redne zaposlitve in tudi poslovanje.«

Mozaik pretežni del denarja pridobi na razpisih za financiranje socialnih in drugih programov. Zavetišče v Murski Soboti so s pomočjo občine odprli le za leto 2007. Del denarja za njegovo delovanje je doslej prispevala le murskosoboška občina. Druge pomurske občine doslej niso pokazale razumevanja. Kavaš niti za v prihodnje ni optimist, kar zadeva finančne prispevke občine. Zato pa imajo veliko več razumevanja za pomoč brezdomcem drugi ljudje. To je bilo opazno tudi na dnevu odprtih vrat, ki ga je društvo Mozaik organiziralo v zavetišču v Tomšičevi ulic.

Prišli so sosedje in veliko tistih, ki jim zgodbe brezdomcev sežejo do srca. Po besedah Petre Fartek, voditeljice zavetišča, želijo zavetišče v Lemerju, ki je odprtega tipa, urediti tako, da bi brezdomci, ki bi se rešili iz življenjskih stisk, v njem živeli ustvarjalno življenje, si našli zaposlitev ali se vsaj vključili v socialno podjetništvo. Z njim se uspešno ukvarja podjetje Korenike v Šalovcih na Goričkem, ki je za obiskovalce dneva odprtih vrat v zavetišču pripravilo tudi zakusko.