V ponedeljek podpis pogodbe o donaciji

Ministrstvo za zdravje in podjetje Medicoengineering bosta v ponedeljek podpisala pogodbo o dobavi operacijskih miz. Predsednik Drnovšek pa upa, da gre za čiste poteze.

Objavljeno
27. maj 2006 08.00
Operacijske mize proizvajalca Marquet Alphamaquet in Maquet Betastar
Ljubljana/Dobrovnik – Zgodba o operacijskih mizah bo epilog dobila v ponedeljek, s podpisom pogodbe o donaciji. Pogodbo, ki mora vsebovati zagotovilo, da bodo slovenski bolniki v šestih tednih prejeli enako kakovostne postelje, kot jih je zahteval neuspeli javni razpis, in da bo omenjeno podjetje namesto običajnega dveletnega zagotovilo triletni garancijski rok.

Včeraj so na ministrstvu za zdravje potrdili, da nameravajo pogodbo, ki pomeni najhitrejši način, da bodo bolnišnice po treh letih proceduralnih zastojev vendarle prejele operacijske mize, v ponedeljek tudi podpisati. »Pogodbo smo že napisali in jo okrog 14. ure tudi poslali na ministrstvo,« je pojasnila tudi prokuristka Medicoengineeringa Tanja Frantar. O imenih podjetij, ki se jim bodo pridružila v tej 500 milijonov tolarjev vredni donatorski potezi, še vedno ni bilo govora. »Najprej bomo podpisali pogodbo, potem moramo najprej pripeljati opremo v Slovenijo. Vse potencialne donatorje, ki nas kličejo, bomo dali na listo kandidatov in z njimi podpisali pogodbo, plačila pa do končne dobave in primopredaje opreme ne bomo prejemali. Morda se bo na koncu celo izkazalo, da bomo zbrali več od vsote, ki jo potrebujemo za operacijske mize, in bo tako donacija dosegla še kakšno drugo bolnišnico.«

Kot je za Delo že v četrtek potrdila predsednica združenja za boj proti raku na dojki Europa Donna Mojca Senčar, je podjetje Medicoengineering, ki je v javnosti sprožilo pobudo za vezano donacijo 18 operacijskih miz, njihovo združenje pozvalo k pogovoru na to temo. »V tem trenutku še ne vemo, kaj želijo od nas in kakšna naj bi bila naša vloga pri donaciji. Sicer pa sama nimam mandata za sprejemanje odločitev, zato bomo o morebitnih ponujenih rešitvah razpravljali na seji upravnega odbora – kar se mi zdi še posebej pomembno pri stvareh, ki v javnosti dvignejo toliko prahu, kot so jih te nesrečne operacijske mize.« Včeraj so se predstavniki Medicoengineeringa in Europe Donne res sestali, a pogovor je bil le informativen. Dogovorili so se, da podjetje naknadno posreduje združenju konkretne predloge oziroma popiše, kako si predstavlja medsebojno sodelovanje.

Mojca Senčar, nekdanja zdravnica Onkološkega inštituta, je tudi sama zmagovalka v boju z rakom, in kot pravi, je zaradi zdajšnjih razmer osebno zelo prizadeta: » Onkološki inštitut bo ostal moja institucija do konca življenja, zato na dogajanje, povezano z njim, gledam z drugačnimi očmi. Predvsem pa sem zaskrbljena, ker vidim, kako je danes ljudi strah, kako se bojijo, da za edino življenje, ki ga imajo, ne bo dobro poskrbljeno.«

Drnovšek: Donacije so v redu, če so res donacije

Predsednik države Janez Drnovšek je ob včerajšnjem obisku v občini Dobrovnik na narodnostno mešanem območju na vprašanja medijev komentiral tudi najnovejše dogajanje okoli operacijskih miz in dejstvo, da se poskuša zdravstvo reševati s donacijami. »Pomembno je rešiti ta problem in donacije so v redu, če so res donacije. Če nekdo res dá zato, da bi rešil problem, če ni to povezano s poslom. Upam, da gre v tem primeru za čiste poteze,« je dejal Drnovšek.

Preberite v današnji tiskani izdaji Dela.