V pripravi nov zakon o prevzemih

Potem ko je vlada odrekla podporo Lahovnikovemu predlogu zakona o prevzemih, so na ministrstvu za gospodarstvo pripravili svoj predlog zakona.

Objavljeno
22. marec 2006 13.23
Matej Lahovnik (LDS)
Ljubljana – Potem ko je vlada v začetku marca odrekla podporo predlogu zakona o prevzemih, ki ga je v parlamentarni postopek vložila skupina poslancev s prvopodpisanim Matejem Lahovnikom (LDS), so na ministrstvu za gospodarstvo v teh dneh pripravili svoj predlog zakona. Vanj so v celoti vgradili evropsko direktivo o prevzemnih ponudbah, ki jo morajo najpozneje do 20. maja v svojo zakonodajo vključiti vse države članice, poleg tega pa tudi nekatere rešitve, ki so nujne za razvoj trga vrednostnih papirjev.

Na gospodarskem ministrstvu v prenovi prevzemne zakonodaje, ki je potrebna zaradi upoštevanja evropske direktive, vidijo tudi priložnost za trg kapitala v Sloveniji. Predlog novega zakona o prevzemih tako odpravlja tranzicijske posebnosti zakona in ureja prevzeme v skladu z mednarodnimi standardi. Le-ti vnašajo v prevzemno zakonodajo bolj enakopravno in transparentno vlogo vseh akterjev, vključno z državo, boljše varovanje interesov vseh delničarjev in še posebej manjšinskih delničarjev, piše na spletnih straneh ministrstva.

Vlada načrtuje predlog novega zakona o prevzemih poslati v parlamentarni postopek v prihodnjem mesecu. Ko bo sprejet, bo nadomestil veljavni zakon o prevzemih iz leta 1997, ki med drugim določa, da o prevzemu govorimo takrat, ko želi določena pravna ali fizična oseba pridobiti takšen delež vrednostnih papirjev ciljne delniške družbe, ki zagotavlja več kot 25 odstotkov glasovalnih pravic. Na gospodarskem ministrstvu zdaj predlagajo, da se prevzemni prag zviša na eno tretjino glasovalnih pravic.

Določbe novega zakona o prevzemih se bodo uporabljale, če je ciljna družba javna družba, s katere delnicami se trguje na borzi, prav tako pa tudi v primeru, da je tarča prevzema delniška družba, katere delnice ne kotirajo na borzi, ima pa najmanj 250 delničarjev in vsaj milijardo tolarjev osnovnega kapitala.

Predlog zakona med drugim natančno določa, kdaj gre za usklajeno delovanje povezanih oseb pri nameravanemu prevzemu, način objave prevzemne ponudbe, postopek v zvezi s prevzemno ponudbo, način objave konkurenčne ponudbe ter nadzor nad potekom prevzemne ponudbe.

Posebno poglavje v predlogu novega zakona o prevzemih je namenjeno obravnavi manjšinskih delničarjev. Pri tem je predvideno, da se za izključitev ali izstop manjšinskih delničarjev ciljne družbe, v kateri je prevzemnik na podlagi uspešne prevzemne ponudbe pridobil najmanj 90-odstotni lastniški delež, uporabljajo določbe zakona, ki ureja gospodarske družbe.

Na ministrstvu za gospodarstvo zatrjujejo, da je pri oblikovanju strokovnega gradiva zakona sodelovala tudi vrsta državnih in drugih institucij, interesnih združenj in drugih strokovnjakov. Kljub temu pa lahko zainteresirani posamezniki in institucije še vse do prihodnjega torka, 28. marca, sporočijo morebitne pripombe in predloge v zvezi s predlogom zakona, ki je objavljen na spletnih straneh ministrstva.