Ljubljana/Škofja Loka - Ustavno sodišče je zavrnilo ustavno pritožbo škofjeloškega župana Igorja Drakslerja na odločitev upravnega sodišča o ponoviti lanskih županskih volitev na treh škofjeloških voliščih. Hkrati pa je ustavno sodišče ugodilo pritožbi Dušana Krajnika, ki je na volitvah za Drakslerjem zaostal za 16 glasov, in upravnemu sodišču vrnilo v odločanje tudi očitane nepravilnosti na preostalih škofjeloških voliščih. Tako bodo v Škofji Loki zagotovo ponovili volitve na vsaj treh voliščih, če ne celo na vseh.
"To je zmaga," je po današnjem prejemu odločbe ustavnega sodišča poudaril Krajnik. Ob tem pa pojasnil: "Četudi na volitvah izgubim, pa bodo te po odločitvi sodišča vsaj izpeljane zakonito in brez nepravilnosti." Krajnik je namreč po lanskih jesenskih volitvah opozoril na številne nepravilnosti v volilnih odborih, v katerih so sodelovali Drakslerjevi sorodniki, in na voliščih, kjer so med drugim nekatere glasovnice razdeljevali brez podpisov volivcev.
Draksler: Moj volilni štab je deloval pošteno
Draksler pa je danes po preučitvi odločbe sodišča dejal, da odločitev spoštuje, vendar se z njo ne strinja. "Zaradi nedorečenosti volilne zakonodaje, ki jo je ustavno sodišče ugotovilo po izvedbi lokalnih volitev šele letošnjega maja, bomo v Škofji Loki za razliko od ostalih občin, na primer Izole, kjer je bila situacija podobna, imeli ponovne volitve," je povedal Draksler. Ob tem je poudaril, da sta on in njegov volilni štab delovala pošteno in v skladu z obstoječo zakonodajo.
Ponovitev v Godešiču, Gostečah in Lenartu
Ustavno sodišče je na četrtkovi seji obravnavalo tako Drakslerjevo kot Krajnikovo pritožbo na odločitev upravnega sodišča, ki je zaradi nepravilnosti odredilo razveljavitev in ponovitev županskih volitev na voliščih v Godešiču, Gostečah in Lenartu. Draksler je menil, da so mu s ponovitvijo volitev kršene temeljne človekove pravice. Krajnik pa je s pritožbo na ustavno sodišče želel doseči razveljavitev in ponovitev volitev na vseh 16 voliščih, na katerih so bile odkrite nepravilnosti in na preostalih 14 voliščih v občini, kjer so se prav tako morebiti dogajale nepravilnosti.
Senat ustavnega sodišča se je odločil Drakslerjevo pritožbo, po kateri je že avgusta odredil zadržanje ponovne izvedbe volitev, zavrniti. S sedmimi glasovi proti dvema so sodniki presodili, da je pritožba o kršenju pravice do enakega varstva pravic in o kršenju pasivne volilne pravice neutemeljena. Neutemeljena je po njihovem mnenju tudi pritožnikova navedba o očitni napačnosti sodbe upravnega sodišča in o odstopu od ustaljene sodne prakse. "Z izpodbijano sodbo upravnega sodišča navedene človekove pravice niso bile kršene," je v svoji odločbi pojasnilo ustavno sodišče.
Glede Krajnikove pritožbe pa je ustavno sodišče odločilo, da se julijska sodba upravnega sodišča, ki je Krajnikovi pritožbi ugodilo le glede treh volišč, v delu, kjer pritožbo zavrača, razveljavi in da se zadeva vrne sodišču v ponovno odločanje. Krajnik je ustavno sodišče opozoril, da mu je upravno sodišče zaradi vseh kršitev na lanskih volitvah z le delno ugodno odločitvijo, razveljavilo njegovo pasivno volilno pravico in s tem pravico do sodelovanja pri upravljanju javnih zadev. Upravno sodišče je namreč julija zavzelo stališče, da so ugovori pritožnika pavšalni zato, ker navedb njegovih zaupnikov iz priloženih ugovorov ni mogoče šteti kot del pritožnikovega ugovora.