V Sloveniji ovrgli sum okužbe s prašičjo gripo

Sum okužbe s prašičjo gripo pri treh Slovencih, ki so se vrnili z Mehike in ZDA, so v laboratoriju na Inštitutu za varovanje zdravja (IVZ) RS zavrnili kot negativnega. Šlo naj bi le za vročične bolezni.

Objavljeno
29. april 2009 19.53
Alenka Kraigher, Inštuitut za varovanje zdravja
Ka. Š./STA
Ka. Š./STA
Ljubljana - Trem Slovencem, dva sta se vrnila iz Mehike, eden pa iz ZDA, so, zaradi bolezenskih znakov sezonske gripe, v laboratoriju odvzeli vzorec za analizo. Kot je pojasnila Alenka Kraigher iz Inštituta za varovanje zdravja, vzorec ni bil pozitiven, zato ga niso poslali v nadaljnjo preiskavo.

Kraigherjeva je izpostavila, da je ime prašičja gripa izraz običajne bolezni pri prašičih, zato poimenovanje nove bolezni ne more biti isto. "Gre namreč za nov virus, ki povzroča bolezen pri ljudeh in se širi s človeka na človeka, pri prašičji gripi pa gre za bolezen prašičev, ki se izjemno težko prenese na človeka," je pojasnila Kraigherjeva.

Zadnje dni po njenih besedah potekajo zlasti razgovori, kako bi lahko pred širjenjem bolezni zavarovali ljudi, ki bodo prihajali iz držav, v katerih se ta bolezen pojavlja oz. ljudi, ki bodo odhajali v te države.

 

Kot je povedala Kraigherjeva, so se z ljubljanskim letališčem dogovorili, da bodo delovali preventivno, in sicer tako, da bodo potnike, ki odhajajo na področja Mehike, obvestili o preventivnih, zlasti higienskih ukrepih. Potnike, ki se bodo vrnili iz Mehike, pa bodo seznanjali z nasveti, da se ob spremembi zdravstvenega stanja posvetujejo z zdravnikom.

 

"Ti ukrepi so usklajeni med državami EU in tudi v skladu z navodilom Svetovne zdravstvene organizacije, ki posebej poudarja, da ni razlogov za omejitev gibanja in prepovedi," je poudarila Kraigherjeva.

 

Glede nošenja mask, zlasti v Mehiki, je pojasnila, da so te namenjene preprečevanju okužbe ob tesnem stiku z bolnikom v zdravstveni ustanovi ali doma. Za varovanje pred okužbo pa so najpomembnejši higienski preventivni ukrepi, pravi Kraigherjeva.

 

Na vprašanje, ali razmišljajo o tem, da bi odsvetovali potovanja tudi v druge države, kjer se je novi virus pojavil, je odgovorila, da bodo "naredili vse potrebno, da bodo osebe dobile nasvete, ki bodo sorazmerni s tveganjem".

 

Glede na spremembo podatkov pa se mora po njenih besedah spreminjati tudi sorazmernost ukrepov. Ob tem ljudem svetujejo, naj "se za koristne nasvete obračajo na vse vrste medijev". Trenutno pa velja, da je "gostota obolelih tisto, ki prevlada v oceni tveganja".

 

Na vprašanje, koliko ljudi letno v Sloveniji umre zaradi gripe, je Kraigherjeva odgovorila, da se podatki o umrlih za gripo "skrivajo v podatkih o umrlih za boleznimi, ki pomenijo zaplet gripe, zaradi tega zapleta pa ljudje umrejo". Kot je dejala, se "trudijo, da bi to evidenco umrlih zastavili drugače", tako bomo po njenih ocenah imeli v nekaj tednih izboljšavo omenjenega sistema.

 

Ob tem je poudarila, da se število umrlih v času, ko kroži sezonska gripa, poveča, in sicer zaradi "zapletov, ki jih povzroči influenca".

 

Na vprašanje, kakšen je rok uporabe zdravila, ki učinkuje proti prašičji gripi, je Kraigherjeva odgovorila, da je to zdravilo skrb državnih rezerv. "Sklepam, da je rok uporabe ustrezen," je dejala. Po njenih besedah je zdravilo tamiflu, ki so ga nabavili za potrebe varovanja zaposlenih v zvezi z umrlimi labodi, imel rok trajanja do leta 2010.