Ljubljana - V ponedeljek, 2. marca, se bo v parlamentu začela tretja redna seja zbora. Na dnevnem redu je vladna novela zakona o Slovenski izvozni in razvojni banki, s katero vlada predlaga, naj država kot njena edina lastnica do konca leta dokapitalizira SID banko z dodatnimi 160 milijoni evrov. Poslanci bodo obravnavali tudi novelo zakona o dohodnini, v skladu s katero bodo lahko samostojni podjetniki v letih 2008, 2009 in 2010 uveljavljali znižanje davčne osnove tudi za investicije v avtobuse in tovorna vozila z motorji, ki ustrezajo standardu Euro IV oziroma Euro V. Vlada je predlagala tudi novelo zakona o davku od dohodkov pravnih oseb in predlog odloka o spremembah in dopolnitvah odloka o preoblikovanju Univerze v Ljubljani. Z novelama zakonov o zavarovalništvu in o bančništvu vlada želi, da bi v slovenski pravni red prenesli določbe evropske direktive.
Sicer pa je državni zbor v svojih prvih stotih dneh že več predlogov zakonskih besedil obravnaval na izrednih sejah in po skrajšanih postopkih, med njimi tudi takšne, ki so bistveno vplivali na življenje mnogih državljanov. Na drugi izredni seji zbora, ki se je začela 20. novembra, so poslanci obravnavali vladni predlog sklepa o spremembi sklepa o višini sredstev, ki pripadajo posamezni politični stranki iz sredstev državnega proračuna v letih 2008 in 2009. Na tretji, prav tako izredni seji 16. decembra je zbor po skrajšanem postopku odločal o vladni noveli zakona o varstvu kulturne dediščine in s sprejetimi rešitvami podaljšal financiranje občinskih muzejev iz proračuna za leto dni, to je do 1. januarja 2010. Po nujnem postopku je zbor sprejel tudi vladno novelo zakona o prevozih v cestnem prometu, ki je vzpostavila pravno podlago za koncesije javnih linijskih prevoznikov po 1. januarju 2009. Novela je določila podaljšanje obstoječih koncesijskih pogodb avtobusnih prevoznikov brez javnega razpisa, a največ do 31. decembra 2010.
Delno subvencioniranje polnega delovnega časa
Proti koncu lanskega decembra se je zbor sestal na četrti izredni seji in po nujnem postopku obravnaval vladno novelo zakona o davčnem postopku, ki je prinesla spremembe pri določitvi višine akontacij davka od dohodkov pravnih oseb. Vlada je predlagala tudi novelo zakona o dohodnini, ki je davčno razbremenila samostojne podjetnike, kmete in druge fizične osebe, ki opravljajo dejavnost.
Prvič letos se je zbor na peti izredni seji sestal 14. januarja in po nujnem postopku obravnaval in sprejel vladni zakon o delnem subvencioniranju polnega delovnega časa. Novela je zagotovila, da subvencija v primeru skrajšanja delovnega časa na 36 ur na teden znaša 60 evrov na delavca na mesec in možnih dodatnih od 15 do 60 evrov na delavca v primeru skrajšanja delovnega tedna še za največ dodatne štiri ure. Novelo zakona o davku na dodano vrednost in novelo zakona o dohodnini, ki so ju poslanci tudi obravnavali na januarski izredni seji, je vložil poslanec SDS Rudolf Petan, novelo zakona o davku od dohodkov pravnih oseb pa njegov strankarski kolega Andrej Vizjak. Na šesti izredni seji 9. februarja pa je zbor obravnaval zaključni račun proračuna RS za leto 2007, ki ga je predlagala vlada, vendar ga večina poslancev v zboru takrat ni potrdila.
Na sedmi izredni seji 18. februarja vladnih zakonskih predlogov ni bilo. Pobudo za razpis zakonodajnega referenduma o pristopu Hrvaške k Natu je vložila poslanska skupina Slovenske nacionalne stranke, predlog sklepa o nepriznavanju predpisov Hrvaške, ki kršijo ozemeljsko celovitost Slovenije, skupina poslancev s prvim podpisanim Jakobom Presečnikom (SLS), predlog za izvolitev kandidata Slovenije Marka Ilešiča za sodnika Sodišča evropskih skupnosti v Luksemburgu pa predsednik republike Danilo Türk.
Iz sobotne tiskane izdaje Dela