Ljubljana - Novi zakon o varstvu javnega reda in miru, ki bo nadomestil starega iz leta 1974, začne veljati danes. Zakon, ki med drugim sankcionira nedostojno vedenje, vsiljivo beračenje in ponujanje spolnih uslug, nekaj novih omejitev prinaša tudi za mlajše od 16 let. Tem bo namreč v nočnem času po novem prepovedan vstop v lokale, kjer se točijo alkoholne pijače.
Temeljni cilj zakona o varstvu javnega reda in miru, ki je bil doslej eden najstarejših še veljavnih predpisov, je učinkovito zagotavljanje javnega reda in miru z namenom uresničevanja pravice posameznika do varnosti in dostojanstva. Zakon naj bi poleg tega zagotovil večji poudarek na varnosti oseb v zasebnem prostoru ter vzpostavil soodgovornost lokalnih skupnosti ter policije pri zagotavljanju varnosti s podelitvijo pooblastil občinskim redarjem.
Zakon med prekrški denimo navaja vsiljivo beračenje, nespodobno in drzno vedenje, vsiljivo ponujanje spolnih uslug, zbujanje nestrpnosti, motenje miru s povzročanjem hrupa, prenočevanje na javnem kraju, uporabo nevarnih predmetov, poškodovanje uradnega napisa, vandalizem, nedovoljeno zbiranje prostovoljnih prispevkov in nedostojno vedenje do uradnih oseb.
Med sankcijami za prekrške zakon denimo za pretepanje predvideva med 100.000 in 300.000 tolarji kazni. Kdor koga udari, pa bo kaznovan z 80.000 do 150.000 tolarji globe. Za nedostojno vedenje, prepiranje in vpitje na javnem kraju bo treba odšteti med 25.000 in 100.000 tolarji, za takšno vedenje do uradne osebe pa med 100.000 in 200.000 tolarji. Vsiljivo ponujanje spolnih uslug bo sankcionirano s 50.000 do 100.000 tolarji, vsiljivo beračenje pa z globo v višini 10.000 tolarjev.
Nekatere nove pristojnosti bodo imeli tudi občinski redarji
Po novem bodo imeli nekatere nove pristojnosti tudi občinski redarji. Tako bodo lahko kaznovali nedostojno vedenje, beračenje, poškodovanje javnega napisa, pisanje po objektih, vandalizem, kampiranje na javnem kraju ter uporabo nevarnih predmetov.
Zakon uvaja tudi posebno policijsko pooblastilo za zagotovitev javnega reda, in sicer izključitev energetskih virov, elektrike, plina ali vode.
Državni zbor je zakon dopolnil z določbo, s katero je osebam, mlajšim od 16 let, med 24. in 5. uro zjutraj prepovedan vstop in zadrževanje brez spremstva staršev, rejnikov ali skrbnikov v gostinskih obratih in na prireditvah, kjer se točijo alkoholne pijače.