Ljubljana - Več kot štiri ure je trajala prva seja nove vlade, ki jo je že dan po imenovanju sklical njen predsednik Borut Pahor. Novi ministri so za generalnega sekretarja vlade imenovali Milana M. Cvikla, kabinet predsednika vlade pa bo vodila Simona Dimic. Imenovali so tudi večino državnih sekretarjev in nekaj ključnih odborov. Med njimi koordinacijsko skupino, ki bo pripravljala ukrepe za blažitev posledic finančne krize. To skupino bo vodil minister za razvoj Mitja Gaspari, v njej pa bodo še ministri za finance Franci Križanič, za gospodarstvo Matej Lahovnik, za delo Ivan Svetlik in za znanost Gregor Golobič.
Ministra Franci Križanič in Mitja Gaspari sta kolegice in kolege seznanila z analizo morebitnih učinkov krize na razmere v Sloveniji, dogovorili pa so se, da bodo vsa ministrstva v najkrajšem možnem času pripravila seznam konkretnih ukrepov, s katerimi bi ublažili ali preprečili posledice recesije. Borut Pahor je napovedal, da se bodo v naslednjih dveh tednih srečali z delodajalci, sindikati, predstavniki starejših, mladih in kmetijsko-gozdarske zbornice, da vsi ti povedo, kaj pričakujejo od vlade v negotovih gospodarskih razmerah. Čez štirinajst dni pa se bo začel trajni socialni dialog med vsemi partnerji, ki bo trajal do trenutka, ko bodo upravičeno sklepali, da je čas gospodarske krize minil.
Pahor pravi, da bo prihodnje leto in pol vse obveznosti podredil reševanju kriznih razmer; tudi v tujino bo potoval samo, kadar bo to nujno. Njegova prva mednarodna obveznost bo sicer srečanje s predsednikom Evropske komisije Manuelom Barroso 2. decembra. Vlada se je z zapletom ob zavrnitvi imenovanj veleposlanikov seznanila, odločala pa bo o tem v četrtek. Premier Borut Pahor in zunanji minister Samuel Žbogar pa se bosta že v ponedeljek skušala dogovoriti s predsednikom države Danilom Türkom, kako rešiti zaplet, in čim prej imenovati nove veleposlanike. Pahor je potrdil, da bodo spremenili zakon o zunanjih zadevah tako, da bodo krog kandidatov za veleposlanike razširili, ni pa povedal, kako hitro naj bi te spremembe uveljavili.
O tem, ali se bo postopek imenovanja Dimitrija Rupla za veleposlanika na Dunaju nadaljeval, zdaj odločata parlament in pristojni odbor, vlada se v to ne bo vmešavala, je povedal Pahor, ki sicer ne skriva, da ima pri tej temi drugačno mnenje kot predsednik države. Pahor včeraj tudi ni komentiral izjave Janeza Janše, da je Danilo Türk z zavrnitvijo imenovanj novi vladi povzročil težave in da je eden od zavrnjenih kandidatov Matjaž Šinkovec »opravljal težje diplomatske naloge kot predsednik države v vsej svoji karieri«.
Borut Pahor bo obdržal pisarno dosedanjega predsednika vlade v novih prostorih na Gregorčičevi, o tem, kakšen je bil prvi vtis o razgledu skozi okna vladne sejne sobe, je dejal, da »razgled opozarja na horizont slovenske prihodnosti in danes je bil zelo jasen«. Pred novinarje je premier stopil skupaj z dosedanjim tiskovnim predstavnikom Valentinom Hajdinjakom, ki ga utegne, kot je povedal Pahor, »še kdaj prositi za pomoč«, saj vlada novega govorca še nima.
Novi državni sekretarji
- na ministrstvu za finance: Helena Kamnar
- na ministrstvu za notranje zadeve: Goran Klemenčič
- na ministrstvu za promet: Igor Jakomin
- na ministrstvu za kulturo: Stojan Pelko
- na ministrstvu za gospodarstvo: Darja Radič
- na ministrstvu za zdravje: Slavko Ziherl
- na ministrstvu za šolstvo: Alenka Kovšca
- na ministrstvu za visoko šolstvo, znanost in razvoj: Jozsef Györkös
- na ministrstvu za kmetijstvo: Sonja Bukovec
- na ministrstvu za javno upravo: Branko Lobnikar
- na ministrstvu za pravosodje: Boštjan Škrlec
- na ministrstvu za razvoj: Andreja Jerin
- na ministrstvu za Slovence v zamejstvu: Boris Jesih
- v kabinetu predsednika vlade: Nataša Kovač za sodelovanje s parlamentom, Jožef Školč za sodelovanje z nevladnimi organizacijami in Miloš Pavlica za socialni dialog
Milan M. Cvikl je postal generalni sekretar nove vlade
Iz Nedela!