Več naprav, premalo ljudi, preveč dela

Po osmih letih zapletov so v radiološki ambulanti končno začeli preskušati novo magnetno resonanco, a vendar brez bolnikov. Razlog je pomanjkanje kadra.

Objavljeno
13. november 2008 20.19
Milena Zupanič
Milena Zupanič
Ljubljana - Polnih osem let po začetku gradnje in že večkrat napovedanega odprtja nove nevrološke klinike so v radiološki ambulanti začeli preskušati novo magnetno resonanco. Bolniki bodo lahko prišli na pregled čez dober teden, ko bo preskušanje nove diagnostične naprave, vredne 1,5 milijona evrov, končano. Kmalu se ji bo pridružil tudi računalniški tomograf, marca prihodnje leto pa še angiograf. Takrat bo predvidoma preseljena v novo stavbno celotna nevrologija. Izgradnja stavbe je stala 17,7 milijona evrov, nakup opreme pa 10,4 milijona evrov, od tega je 1,5 milijona evrov za magnetno resonanco podaril Mercator.

 

Zmogljivost pregledov z magnetno resonanco se je v UKC povečala za polovico, je povedal vodja nevroradiološkega oddelka prim. Miha Škrbec, vendar se čakalne vrste zaradi tega bistveno ne bodo skrajšale. Manjka jim namreč kadra; tako radiološki inženirji kot zdravniki radiologi v zadnjem času uhajajo k zasebnikom, kjer ni dežurstev. Preiskav z radiološkimi napravami je po besedah Škrbca vse več, ne le zaradi dejanskih potreb, ampak tudi zato, ker služijo kot dokaz na sodišču in se želijo napotni zdravniki z njimi zavarovati pred morebitnimi tožbami. Medtem ko je sogovornik včasih kot dežurni zdravnik opravil čez vikend tri preiskave, jih zdaj 40, podobno je tudi v rednem delovnem času, preiskave pa so čedalje bolj zapletene.

 

Da bi radiologi v UKC skrajšali čakalne dobe, že več kot leto dni delajo na robu svojih zmogljivosti, zato je strokovna direktorica UKC dr. Saša Markovič na zadnjem svetu zavoda opozorila, »da se utegne radiološki oddelek prvi zlomiti«. Miha Škrbec je včeraj dodal, da se stanje zdravstva najprej pokaže v radiologijiji, zato je nerazumljivo, da je UKC pred kratkim sprejel odločitev o zamiku nakupa t.i. pacs sistema v leto 2010. Približno pet milijonov vredna računalniška oprema (v OI, Izoli in na Jesenicah jo že imajo) bi omogočila spremljanje bolnika, njegovih izvidov in radioloških slik v računalniški mreži.

 

Iz petkove tiskane izdaje Dela!