Preberite še: Repriza, ki lahko vzbudi upanje
Nujno omejevanje osebnih stikov
Omejitev širjenja okužb je najpomembnejša za zdravstveno osebje, da v bolnišnicah nimajo preveč pacientov in jim lahko ustrezno pomagajo. »Res je, ukrepi spreminjajo vsakodnevno življenje, toda tako mora biti. Vse pretekle izkušnje kažejo, da pri preprečevanju širjenja okužb najbolj koristi omejevanje osebnih stikov,« je povedala. »Počasno širjenje virusa bi nam omogočilo, da ustrezno zdravniško pomoč dobijo res kritični pacienti.«
Še posebej je pozvala mlade, naj se ne družijo in naj ostajajo doma. »Mladi naj se ne združujejo v barih ob pijači. S tem najbolj ogrožajo druge, kronične bolnike in starejše.«
Največ novih obolelih je še vedno povezanih s prvotnima žariščema v Ljubljani in Metliki. Okužbo so potrdili tudi pri prvem tujcu, gre za francoskega državljana. V Ljubljani je sicer hospitaliziranih štirinajst ljudi, od tega so trije v intenzivni enoti.
Poveljnik civilne zaščite Srečko Šestan je zraven zatrdil, da imamo v Sloveniji 168 respiratorjev. »Nabavili bomo še petdeset novih, zanje smo prosili tudi Kitajsko,« je rekel.
Zdravje lahko poslabša tudi panika
Poudarila je, da vseh ljudi, ki so bili v stiku z obolelimi osebami in kažejo znake okužbe, niti ne testirajo več, saj je jasno, da so okuženi. »Bolniki z blagimi simptomi ostajajo doma,« je rekla. »Zmogljivosti testiranj smo že presegli. Pravila igre moramo spremeniti. Če je nekdo bil v tesnem stiku z obolelim in kaže bolezenske znake, testiranje nima smisla. Spreminja se zgolj zdravniška oskrba glede na resnost bolezni.«
Jasno je torej, da je realno število obolelih še precej večje. Vse bolnike bodo seveda pregledali, nato pa odredili, kje bo pacient nadaljeval zdravljenje; doma ali v bolnišnici. »Definicijo okužbe bomo spremenili, da bomo med okužene šteli tudi vse stike z okuženim, ki kažejo bolezenske znake,« je pristavila Nina Pirnat. »Število okuženih bo tako verjetno precej naraslo.«
S ponedeljkom bodo omejili tudi zobozdravstveno oskrbo. Nudili jo bodo na sedmih točkah (Ljubljana, Maribor, Celje, Novo mesto, Kranj, Nova Gorica, Koper) in še to le za nujne primere.
Šest okuženih v Šmarju pri Jelšah
V Savinjski statistični regiji so prvo okužbo s koronavirusom potrdili pred dvema dnevoma pri učiteljici šmarske osnovne šole. Po do zdaj znanih podatkih je v Šmarju pri Jelšah okuženih šest oseb, vsaj dva sta otroka, 26 so jih poslali na testiranje. Kot je v izjavi za javnost zapisal šmarski župan Matija Čakš, so v samoizolaciji nekateri zaposleni Doma upokojencev Šmarje, ki je za obiskovalce zaprt, v samoizolaciji so tudi nekateri zaposleni občinske uprave. V vrtcu Šmarje, ki ima na osmih lokacijah 453 otrok, je danes skupno 26 otrok. Zaprte so vse kulture ustanove, v vseh ustanovah je prekinjeno osebno poslovanje s strankami. Do preklica so v občini prekinili izvajanje brezplačnih prevozov za starejše Prostofer, pogrebi bodo v ožjih družinskih krogih. Lekarna je odprta, v Zdravstvenem domu Šmarje so morali zagotoviti varnostnika, vstop je na poziv, obiskovalcem pa merijo temperaturo. Š. K.
Šole dobivajo navodila, kako organizirati izobraževanje na daljavo
Vrtci in šole bodo zaprti od ponedeljka naprej, toda številni otroci so že danes ostali doma, z njimi pa seveda tudi starši. Napovedano je, da bo število tistih, ki bodo zaradi ukrepa morali ostati doma, okoli 300.000, največji izziv za starše bo, kako urediti varstvo za otroke.
»Šole dobivajo navodila, na kakšen način naj poteka izobraževanje na daljavo,« je povedala sekretarka iz ministrstva za izobraževanje Martina Vuk.
Otroci s simptomi okužbe morajo ostati doma in o tem obvestiti varstvo, skupine v organiziranem varstvu pa ne smejo presegati šest otrok. »Organizirano bo nujno varstvo otrok do vključno 5. razreda osnovne šole tistih staršev, ki morajo delati na ključnih delovnih mestih,« je pristavila.
V ZD Kočevje ponoči dobili pozitiven rezultat za tri primere
Kočevje – »Ponoči smo dobili rezultate testov brisa za koronavirus za 12 ljudi in trije so bili pozitivni: dva sta iz Velikih Lašč in eden z roba občine Kočevje, iz Kostela,« pravi Polona Vidič Hudobivnik, direktorica Zdravstvenega doma Kočevje. Vsi so že v izolaciji, prav tako kot vsi njihovi tesni stiki. Pacienti so obravnavani doma, ne v bolnišnici.
Število odvzetih brisov strmo narašča, saj so danes samo do devete ure odvzeli že devet brisov. »Apeliramo na paciente, da upoštevajo navodila in da za informacije o koronavirusu ne kličejo na telefonsko številko kočevske urgence, ki je namenjena nujnim primerom. Za dvome, kaj in kako v primeru koronavirusa, smo pred tremi dnevi uvedli številko 040 524 849, dodajamo pa še dodatno številko 040 314 547,« pravi Vidič Hudobivnikova. Obenem prosi vse, ki prihajajo v ZD Kočevje, da upoštevajo navodila, so strpni in predvsem ne agresivni.
Kočevski župan Vladimir Prebilič dodaja, da bodo za ljudi, ki so v osami – torej ne gredo v trgovino ali kam drugam – organizirali pomoč na domu, ki bo poskrbela za preskrbo s hrano, zdravili in drugim potrebnim po točno določenem protokolu. V kratkem bodo objavili tudi telefonsko številko te pomoči. »Panika ni potrebna, pretirane zaloge npr. zdravil tudi ne,« pravi Vladimir Prebilič, ki poziva k upoštevanju navodil, da bi zamejili širitev te bolezni: »Bolezen se širi s petkratnikom, kar pomeni, da bo do sredine tedna v Sloveniji že od 500 do 1000 okuženih.« Polona Vidič Hudobivnik pa dodaja: »S pametnim ukrepanjem lahko okužbe zamejimo, tako da virus ne bo prišel do najbolj ranljivih skupin prebivalstva.« S. F.
V Izoli hospitalizirali predšolskega otroka
»V izolski bolnišnici je hospitaliziran predšolski otrok, ki je potreboval pomoč. Starši so prišli v zdravstveni dom po predhodnem klicu in prostore smo posledično razkužili. Zdaj smo spet odprti,« je povedal Evgenij Komljanec, direktor Zdravstvenega doma Izola.
Kot je še dejal, so otroka testirali in bodo rezultati znani po nekaj urah. Sicer pa bodo v prostorih medicine dela vzpostavili ambulanto za bolnike, ki imajo povišano telesno temperaturo ali znake okužbe.
Okuženega dijaka že od torka ni bilo v šoli
V Savinjski statistični regiji je po zadnjih javno dostopnih podatkih NIJZ 16 okuženih s koronavirusom. Med njimi je tudi dijak Šolskega centra Rogaška Slatina.
Šolo so morali izprazniti, je pojasnila ravnateljica Dubravka Berc Prah: »Zjutraj so me iz NIJZ obvestili, da je bil en naš dijak pozitiven na koronavirus. Dijaka sicer ni bilo v šoli že od torka, očitno so starši prepoznali simptome in ga zadržali doma.« Poleg tega dijaka so testirali še enega, vendar pri njem koronavirusa niso potrdili. Ravnateljica je dodala, da težav zaradi zaprtja šole že danes ni bilo: »Ker je doslej večina okužb v tem koncu prišla iz Šmarja pri Jelšah, smo včeraj pozivali tudi starše, ki so bili v stiku z okuženimi iz Osnovne šole Šmarje pri Jelšah, da bi otroke že danes imeli doma. Tudi ostalih dijakov je bilo v šoli že danes zelo malo.« Š. K.
Strokovna direktorica šempetrske bolnišnice Dunja Savnik Winkler je potrdila, da je na območju Severnoprimorske odkrit drugi primer okuženega s koronavirusom. Slednji ne prihaja iz bolnišnice, negativni pa so bili testi 66 oseb, ki prihajajo iz šempetrske bolnišnice in so bili v stiku z obolelim zdravnikom. Do ponedeljka ostaja v samoizolaciji osem oseb, med katerimi so štirje zdravniki in štiri medicinske sestre, ki so bili v ponedeljek v tesnem stiku z zdravnikom, pri katerem so potrdili okužbo s koronavirusom.
Če ni nujno, ne kličite na 112
Z ministrstva za obrambo tudi pozivajo, da kdor ne potrebuje nujne medicinske pomoči, pomoči gasilcev, nujne veterinarske pomoči, pomoči gorskih in jamarskih reševalcev ter drugih reševalnih enot, naj ne kliče na številko v sili 112. Za iskanje zanesljivih informacij v zvezi z novim koronavirusom pokličite na brezplačno telefonsko številko 080 1404.
Veliko težav imajo tudi preostale evropske države, zato povsod sprejemajo drastične ukrepe.
Sproščanje prostorskih kapacitet
V ortopedski in dermatovenerološki kliniki Univerzitetnega kliničnega centra (UKC) Ljubljana bodo danes zaradi potreb ob širjenju novega koronavirusa sprostili prostorske kapacitete. Bolnike obeh klinik, ki so sposobni odpusta, bodo do 18. ure odpustili domov, preostale pa premestili na druge klinike.
Skladno s četrtkovim dogovorom med ministrstvom za zdravje in vodstvi slovenskih bolnišnic tudi osrednja slovenska zdravstvena ustanova s ponedeljkom do vsaj 29. marca na vseh klinikah in inštitutih odpoveduje vse bolnišnične in ambulantne obravnave ter funkcionalno diagnostiko, ki nimajo stopnje nujno ali zelo hitro. Obdobje se lahko tudi podaljša. Kjer je to možno, zdravnike usmerjajo k uporabi telefonskega ali e-posveta.
Dostavili 36 zabojnikov za jemanje brisov
Zaključili so dostavo 36 zabojnikov zdravstvenim ustanovam, ki so jih določili za vstopne točke za jemanje brisov. Za delovanje ekip Rdečega križa Slovenije na mejnih prehodih z Italijo pa so zagotovili osnovne pogoje dela.
Oglasili so se tudi pri Petrolu, da imajo pripravljene akcijske načrte, s katerimi bodo zagotovili preskrbo z energenti. »Ustanovili smo koordinacijski tim, ki spremlja dogajanje in pripravlja ustrezne organizacijske ukrepe. Poslovanje za zdaj poteka nemoteno, v primeru zaostritve razmer pa ima družba pripravljene akcijske načrte, s katerimi bo zagotovila preskrbo z energenti,« so zagotovili.
Na OMV Slovenija so prav tako zagotovili, da bodo v naslednjih dneh in tednih zagotavljali oskrbo z energenti po vsej Sloveniji. Njihovi bencinski servisi ostajajo odprti.
Brez porok
Pošta Slovenije bo s ponedeljkom zaostrila ukrepe pri dostavi in izročanju pošiljk. Pismonoše bodo v hišne predalčnike še naprej vlagali pisemske pošiljke, za pisma, kjer je zahtevana osebna vročitev, pa bodo puščali obvestila s pozivom za prevzem na poslovalnici. Od ponedeljka bodo ustavili sprejem pisemskih, paketnih in EMS pošiljk za Italijo.
Ministrstvo za javno upravo je zaradi preprečevanja širjenja novega koronavirusa upravnim enotam odredilo omejitev izvajanja nalog na najnujnejše zadeve. Stranke se bodo morale predhodno naročiti, v prostore upravnih enot pa bodo morale vstopati posamično. Sklepanje zakonskih ali partnerskih zvez do nadaljnjega ne bo mogoče.
Nič več osebnega naročanja na odvzem brisa
Celje – Zaradi nove epidemiološke situacije so v Splošni bolnišnici Celje spremenili obravnavo na vstopni točki za osebe s sumom na koronavirus. Vsi pacienti morajo najprej poklicati osebnega zdravnika ali drugega zdravnika v področnem zdravstvenem domu, ki preveri, ali je treba bris odvzeti. Zdravnik bo nato poklical na vstopno točko, kjer bo dobil termin za odvzem brisa, hkrati pa bo posredoval kontaktno številko pacienta. Iz celjske bolnišnice so jasni: »Osebno naročanje na odvzem brisa za testiranje na okužbo s koronavirusom od 11. ure ni več možno!« Š. K.
Zaradi epidemije bo s prihodnjim tednom začasno zastalo tudi delo sodišč. Predsednik vrhovnega sodišča Damijan Florjančič je odredil sprožitev 83a člena zakona o sodiščih, ki določa, da lahko v primeru izrednih dogodkov posamezna sodišča opravljajo naroke in odločajo samo v nujnih zadevah.
Vse nenujno odpade
Včeraj je zadnjič javno nastopil zdravstveni minister v odhajanju Aleš Šabeder, nasledil ga bo Tomaž Gantar. »Novi koronavirus se nezadržno širi, v državah EU primanjkuje zaščitne opreme,« je dejal Šabeder.
Napovedal je, da Slovenija prehaja v drugo fazo; to pomeni, da bodo bolnike, ki potrebujejo bolnišnično oskrbo, sprejemale tudi regionalne bolnišnice. »Od ponedeljka bodo v vseh bolnišnicah odpovedani vsi specialistični pregledi, operativni posegi, razen tistih stopnje nujno in zelo hitro,« je rekel. »V presejalnih programih Zora, Dora in Svit bodo zaključili vse terapevtske posege, ki so nujni, preventivne bodo ustavili.«
»Virus je bolj nalezljiv, kot si predstavljamo«
Še enkrat je preventivne ukrepe ponovila direktorica NIJZ Nina Pirnat; umivajte si roke, kašljajte v rokav, če ste oboleli, se ne družite z drugimi ljudmi.
Epidemiolog Janez Tomažič je pozval, naj se javno življenje ustavi za štirinajst dni. »Virus je bolj nalezljiv, kot si predstavljamo. Ni nujno, da se prenaša samo s kašljanjem, saj ga prenašajo tudi ljudje z minimalnimi težavami,« je rekel. »Če je le možno, naj ljudje ostanejo doma. A če morajo oditi od doma, naj ne uporabljajo javnih prevozov. Naš apel je: čim manj druženja.«
Tomažič je tudi opozoril, da opažajo vse več nestrpnosti do bolnikov, ki se že odpravljajo domov. Marsikje je okolica preveč sovražna, zato se bolniki ne morejo vrniti v domače okolje.
Posebne ukrepe so zaradi pojava bolezni covid 19 sprejeli tudi na pediatrični kliniki v Ljubljani. Sporočili so, da se med epidemijo omogoči sobivanje enega starša vsem otrokom do 6. leta starosti, ki zaradi osnovne bolezni ne morejo skrbeti za osnovne funkcije. Menjava staršev ne bo možna. Do ostalih malih bolnikov bo lahko na dan prišla le ena zdrava oseba oziroma po presoji lečečega zdravnika. Bodo pa pri vseh obiskovalcih natančno preverili znake morebitne okužbe.