Večina se ne nadeja sprememb

V telefonski raziskavi smo preverili utrip javnosti po nedeljskem referendumu. Večina je prepričanih, da bo vpliv politike na RTVS večji.

Objavljeno
30. september 2005 22.40
Ljubljana – Ste zadovoljni z izidom nedeljskega naknadnega zakonodajnega referenduma o zakonu o RTVS, se je glasilo prvo vprašanje v tokratni anketi, na katero je pritrdilno odgovorilo 38,9 odstotka, negativno 41 odstotkov, neopredeljenih pa je bilo 20,1 odstotka anketiranih. Seveda so z izidom referenduma zadovoljni volivci vladne koalicije (68,2-odstotno), nezadovoljni pa volivci opozicijskih LDS in SD (71,2-odstotno), ki sta tudi zahtevali referendumsko odločitev o zakonu.

Natančneje: z izidom referenduma je zadovoljnih 75,3 odstotka volivcev SDS, 53,3 odstotka volivcev SLS, 70,6 odstotka volivcev NSi in 75 odstotkov volivcev DeSUS. Nezadovoljni pa so volivci LDS (71,4 odstotka), SD (71,2) in tudi 50 odstotkov volivcev SNS, čeprav je ta stranka zakon podprla.

Tudi pričakovanja gledalcev in poslušalcev o boljšem programu po uvedbi novega zakona so deljena, kaže anketa, ki jo je izvedla Delova agencija Stik v četrtek popoldne. Dobra tretjina pričakuje boljši program, približno šestina pričakuje slabši program, večina pa sprememb sploh ne pričakuje. Boljši program pričakujejo volivci strank (49,5 odstotka), ki podpirajo zakon, enakega (44,7) in slabšega (34,7 odstotka) pa volivci strank, ki zakona niso podprle.

Kakšna pa so pričakovanja o višini RTV-naročnine po novem zakonu? Realno nižjo naročnino od sedanje pričakuje 23,1 odstotka anketiranih, realno višjo 32,2 odstotka, realno enako pa 35,1 odstotka. Zanimivo je, da so se v pričakovanju realno enako naročnine povsem izenačili (37,3 odstotka) volivci strank, ki podpirajo zakon, in strank, ki mu nasprotujejo. Realno nižjo naročnino pričakujejo volivci (35,9 odstotka) strank, ki so zakon podprle, realno višjo pa volivci (41,3 odstotka) strank, ki so ga zavračale.

Več kot polovica anketiranih podpira uvedbo tretjega, parlamentarnega televizijskega programa. Pa četudi so v manjšini tisti, ki redno spremljajo delo državnega zbora, in v večini tisti, ki se o njem seznanjajo redko. Uvedba tretjega programa ima največ zagovornikov med anketiranimi, ki redno ali pogosto spremljajo delo parlamenta.

Več v sobotni tiskani izdaji Dela