Ljubljana - Večina poslancev iz koalicije bo čez slaba dva meseca znova na preizkusu ljudskega zaupanja. V večini strank kandidatur uradno sicer še niso potrdili, a poslanci v grobem in neuradno že vedo, ali bodo na strankinem seznamu ali ne. V DeSUS pa, denimo, niso prav nič skrivnostni, saj je predsednik stranke kar sam povedal, da med kandidati ne bo poslanca Ivana Jelena.
V največji koalicijski stranki SDS uradnih informacij nočejo dajati, dokler kandidatov ne bodo potrdili 14. avgusta na svetu stranke. Kot pa nam je uspelo izvedeti, med kandidati na jesenskih volitvah ne bo Franca Jazbeca. »Bil sem že evidentiran, a sem se kandidaturi pisno odrekel iz osebnih razlogov,« pojasnjuje Jazbec, ki je bil tri mandate župan občine Štore. S 1. januarjem prihodnje leto odhaja v Slovenijales, kjer je tudi začel svojo kariero, v politiko pa se ne vrača, nam je zatrdil. »Nikjer na nobenem nivoju se ne bom več politično angažiral.« Med kandidati tudi ne bo Mitje Ljubeljška. »Glede na to, da bom imel zdaj že 44 let delovne dobe, sem po tehtnem premisleku že pred časom sklenil, da morajo mlajši priti na moje mesto.« Slišali smo tudi, da med kandidati ne bo Bojana Ruglja, a nam je Rugelj sam včeraj dejal, da se še odločajo in da za zdaj takšne informacije ne držijo. Med kandidati ne bo tudi Bojana Starmana. »V stranki so se tako odločili. Vem, da nisem ravno zagret politik,« je dejal Starman. Da na jesenskih volitvah ne bo sodeloval, pa nam je potrdil tudi Mirko Zamernik. »Človek se mora znati po določenem času tudi umakniti,« nam je dejal Zamernik, ki je poslanec že od leta 1996 in si bo za odločitev, kaj bo počel odslej, vzel nekaj časa za razmislek.
Med poslanci SLS se za ponovno kandidaturo ni odločil Stanislav Brenčič. »Ne bom več kandidiral. V mojem okraju (Logatec, Cerknica op. p.) je SLS dokaj močna, interes za kandidaturo je velik,« nam je dejal Brenčič in pojasnil: »Ta mandat zame ni bil nič kaj prijeten. Naredili smo državni zbor kot izvajalca politike vlade oziroma povedano še drugače - državni zbor je postal sluga vladi. Ni več dialoga, nobenih pristnih pristopov, vse to pa me preveč utruja.« Drugi poslanci bodo predvidoma vsi kandidirali, tudi Andrej Fabjan, ki je nadomestil tragično umrlega poslanca Kristijana Janca. Ljudska stranka bo kandidate uradno predstavila v drugi polovici avgusta.
Ivan Jelen (DeSUS) včeraj po telefonu ni bil dosegljiv, smo pa izvedeli, da se veliko bolje kot v parlamentu (ni ravno človek strankarskih spopadov) počuti na lokalni ravni, kjer bo še aktiven in kjer je menda tudi precej popularen. Jelen je takšno odločitev, ki jo v stranki podpirajo, sprejel sam in na izvršnem odboru stranke samoiniciativno povabil predsednika Karla Erjavca, da kandidira v okraju, kjer je bil sam izvoljen. Erjavec je v to tudi že privolil.
Na listi Nove Slovenije (NSi) bodo na letošnjih državnozborskih volitvah kandidirali vsi sedanji poslanci, razen Majde Zupan, ki se je sama odločila, da na tokratnih volitvah ne bo sodelovala - da bo svoje mesto raje prepustila mlajšim, saj je bila že pred nastopom poslanske funkcije v pokoju, kamor se zdaj tudi vrača. Nekdanji poslanec NSi Janez Drobnič (zdaj samostojni poslanec) pa, kot je znano, še premišljuje. V NSi so nam včeraj povedali, da je še vedno možnost, da kandidira na listi NSi, o tem se bo pa odločil sam. Kot smo poročali včeraj, ima NSi v ribniškem volilnem okraju (kjer je Drobnič doslej kandidiral) že rezervno varianto, in sicer kandidatko Anico Benčina.
Iz sobotne izdaje Dela