Ljubljana - Slovensko-britanski politični odnosi so bili tradicionalno hladni. Po vzpostavitvi diplomatskih odnosov leta 1992 so bili dvostranski stiki dolgo skromni in podrejeni britanski politiki, ki je bila poudarjeno skeptična do novonastale slovenske države. V zadnjem desetletju je opaziti bolj pragmatičen pristop in rednejši dialog, čeprav prevladujejo obiski visokih slovenskih predstavnikov v Britaniji, medtem ko jih je bilo v drugo smer precej manj.
Ob vzpostavljanju slovensko-britanskih odnosov pomnimo mučno etapo razpadanja nekdanje Jugoslavije in posredovanje lorda Carringtona, ko Britanija niti ni skrivala svojega interesa za ohranitev enotne države na Balkanu. Sčasoma sta se poudarjena zadržanost in neprikrita odklonilnost umaknili bolj praktičnim interesom in tudi meddržavni dialog je postopama postal bolj reden. In vendar je bila v obiskih značilna enosmernost.
V Slovenijo ni nikoli prišel noben britanski ministrski predsednik, med predstavniki izvršne veje samo ministri. Julija 1992 je britanski zunanji minister in predsedujoči ministrskemu svetu Evropskih skupnosti Douglas Hurd v Sloveniji začel obiske nekdanjih jugoslovanskih republik in institucionalo povezovanje Slovenije z ES. Leta 1995 je prišel na obisk član vlade in njen najvišji predstavnik v zgornjem domu parlamenta lord Cranborne. Februarja 1996 je nepričakovano uradno dopotoval zunanji minister Malcolm Rifkind, ki se je v Ljubljani ustavil na poti v Sarajevo, toda prišel je zlasti v imenu poslovne diplomacije; v luči pridružitve Evropski uniji se je zavzel za komunikacijski sistem britanske oziroma zahodnih družb. Leta 1998 je obiskal Slovenijo vodja diplomacije Robin Cook, 2002. pa njegov naslednik minister Jack Straw, toda v okviru trojnega srečanja z Dimitrijem Ruplom in češkim prvim diplomatom Cyrilom Svobodo; kandidatki za EU sta v zaključni fazi pristopnih pogajanj z Evropsko unijo prosili Britanijo za politično podporo.
Pogostejši in predvsem na višji ravni so bili obiski slovenskih predstavnikov v Veliki Britaniji. Zunanji minister Lojze Peterle jo je obiskal aprila 1994, novembra je šel na tridnevni uradni obisk v London predsednik vlade Janez Drnovšek. Junija 1995 je bil na Otoku zunanji minister Zoran Thaler, oktobra 1996 Davorin Kračun, decembra 2001 je obiskal Zduženo kraljestvo predsednik republike Milan Kučan, ki je bil na Downinig Streetu 10 in v Buckinghamski palači pri kraljici Elizabeti II. Leta 2002 je bil na obisku pri ministru za evropske zadeve vodja diplomacije Dimitrij Rupel. Junija 2004 se je v Londonu premier Anton Rop sestal s predsednikom vlade Tonyjem Blairom, obisk pa je ostal v spominu predvsem po hitrem Ruplovem odhodu zaradi udeležbe na Zboru za republiko. Zadnji se je decembra 2005 v Londonu sestal še z Jackom Strawom. Predsednik republike Danilo Türk je bil na prvem uradnem obisku v Združenem kraljestvu in pogovorih s premierom Gordonom Brownom letos spomladi.
Iz sredine tiskane izdaje Dela!