Kako zaščititi kolo pred krajo

Na policijski upravi Ljubljana so nam povedali, da je bilo na območju Ljubljane lani ukradenih okoli 1200 koles, leto pred tem pa 1500. Najpogostejši krivci, da do kraje sploh pride, pa so ponavadi lastniki koles sami.

Objavljeno
20. maj 2009 14.59
Ba.P.
Ba.P.
Ljubljana - Začelo se je toplejše vreme, ki je veliko ljudi zvabilo iz avtomobilov in avtobusov na kolesa. Takšen način prevoza je hiter, saj nam ni potrebno čakati v dogih vrstah ob prometnih konicah, prav tako pa imajo kolesarji precej manj težav z iskanjem parkirnega prostora kot vozniki avtomobilov. Vendar pa se tudi kolesarji soočajo z vsakodnevnimi težavami, kot so nepridipravi, ki se želijo polastiti njihovih koles, naj bo to z namenom preprodati ga, obdržati, ali se samo pripeljati s točke A na točko B.

Na policijski upravi Ljubljana so nam povedali, da je bilo na območju Ljubljane lani ukradenih okoli 1200 koles, leto pred tem pa 1500. Najpogostejši krivci, da do kraje sploh pride, pa so ponavadi lastniki koles sami, saj puščajo kolesa na javnih mestih nezaščitena, s čimer nepridiprave kar kličejo, naj jim ga odpeljejo, ali pa uporabljajo neprimerne ključavnice, ki jih je enostavno preščipniti in kolo odpeljati.

Vinko Stojnšek s PU Ljubljana pa je opozoril še na eno težavo, s katero se na policijskih postajah soočajo pri iskanju ukradenih koles, in sicer lastnikovo nepoznavanje kolesa. Zato svetuje, naj si kolesarji zapomnijo določene karakteristike kolesa, kot so na primer praske in podobno, ali na samo lastniku znana mesta (v ogrodje ali pod sedež kolesa) "skrijejo" listek s telefonsko številko.

Seveda pa lahko lastniki kolo tudi zavarujete. Z zavarovalnice Triglav so nam sporočili, da je možno pri zavarovanju stanovanjskih premičnin zavarovalno kritje razširiti tudi na škode na kolesih na prostem, če kolo izgine, ko je zaklenjeno in priklenjeno na nepremičnino. S to razširitvijo zavarovanja stanovanjskih premičnin so krite tudi škode na kolesih, ki se nahajajo v prostorih, ki niso last zavarovanca. Pri omenjeni zavarovalnici lahko zavarujete vse vrste koles, ob sklenitvi zavarovanja pa posebnih dokumentov običajno ne zahtevajo, le v primeru nastanka škode je dobro imeti dokazila (fotografije ali račune), ki dokazujejo lastništvo in vrednost kolesa.

Več o tem, kako kolo zavarovati pred nepridipravi in katere ključavnice je najbolje uporabiti, si oglejte v videoprispevku



Ker pa policisti ne oprezajo samo za vozniki motornih koles in avtomobilov, je tukaj še nekaj nasvetov, kaj vse je pri vožji s kolesom potrebno upoštevati, da ne boste plačali globe, ki so za nekatere kršitve tudi zelo visoke. Če omenimo le nekatere: 80 evrov boste plačali, če vas policist ustavi, kadar se ne vozite po kolesarski stezi ali ob desnem robu cestišča. Enaka globa se zaračuna v primeru, da se ne vozite v koloni, izpuščate krmilo, ali na kolesu nimate luči. Če se s kolesom vozite v vinjenem stanju, boste plačali kazen od 180 do 950 evrov, odvisno od stopnje vinjenosti, za 250 evrov pa vas bodo olajšali v primeru, da prevozite rdečo luč na semaforju.

Več o pravilih varne vožnje v videoprispevku