Ljubljana - Prestolnica študentom v letošnjem letu v času študija ponuja 10.600 postelj, bodisi v študentskih domovih, v zasebnih študentskih domovih, pri zasebnikih ter 600 mest v dijaških domovih. Seveda se študenti lahko odločijo tudi za takoimenovano bivanje "na prostem trgu".
Za slednje Urad RS za varstvo potrošnikov študentom priporoča, naj z najemodajalcem sklenejo pisno pogodbo in ob tem naj bodo pozorni na njene bistvene sestavine kot sta predmet in cena najema. Stanovanjska najemna pogodba mora vsebovati vseh obveznih enajst sestavin, ki jih določa Stanovanjski zakon v 91. členu. "Menimo, da so med obveznimi sestavinami še posebej pomembni odpovedni razlogi, višina najemnine, način in roki plačevanja ter obseg in način plačevanja stroškov," so sporočili iz Urada.
V primeru, da se študent odloči za subvencionirano bivanje, v Pisarno za študentske domove v Ljubljani pošlje prošnjo do 10. avgusta. Vsako nadaljne leto jo je potrebno tudi podaljšati.
Postelj za subvencionirano bivanje je seveda vedno premalo, v lanskem letu jih je samo v Ljubljani primanjkovalo 4000. V načrtu sicer ni gradenj novih domov, trenutno se prenavlja Dom 1 v Rožni dolini, ki bo s tem nudil 50 postelj več.
Več v videoprispevku