Možen tudi odpoklic nadzornikov

Vlada se je odločila, da bo člane nadzornih svetov v družbah v večinski lasti države, ki ne upoštevajo vladnih sklepov glede nagrajevanj, prek skupščin družb razrešila oziroma odpoklicala.

Objavljeno
26. marec 2009 18.08
Ma.B./STA
Ma.B./STA
Ljubljana - Vlada je po besedah premiera Boruta Pahorja ugotovila, da sklepi glede omejevanja nagrajevanja članov nadzornih svetov in uprav v družbah, ki so v večinski državni lasti, ponekod še vedno niso ustrezno izpeljani. Odločila se je, da bo sklepe glede nagrajevanja izpeljala dosledno, če ne bo šlo drugače, tudi preko skupščin oz. spremembe aktov družb.

Vlada se je tako odločila, da bo člane nadzornih svetov v družbah v večinski lasti države, ki ne upoštevajo vladnih sklepov glede nagrajevanj, prek skupščin družb razrešila oziroma odpoklicala. Naloga ministrov pa je, tako Pahor, da spremljajo nagrajevanje uprave v zvezi s stališči vlade in vladi predlagajo ukrepe, tudi odpoklic nadzornikov, v primerih, ko bo to potrebno.

V podjetjih, ki niso v večinski državni lasti in jim vlada pomaga s poroštvi, posojili in na podoben način, pa bo država po Pahorjevih besedah pomoč pogojevala dosledno z znižanjem nagrad uprav na raven, kot jih predvidevajo vladni sklepi.

Ministrstvo za gospodarstvo bo za te vladne odločitve pripravilo tudi normativen akt, ki bo na zakonodajni ravni urejal vprašanja nagrajevanja. Ta vprašanja so bila namreč doslej urejena z vladnimi skepi in v obliki priporočil. V družbah, kjer država ni večinski lastnik, stališča vlade glede nagrajevanja ostajajo na ravni resnih priporočil, je poudaril Pahor.

Kot je še povedal premier, je vlada sicer že pripravila spremembo zakona o gospodarskih družbah, ki bo v bodoče odpravila udeležbo članov nadzornih svetov pri dobičku in omejila nesorazmerne nagrade članov uprave in nadzornega sveta.

Za takšne ukrepe se je vlada po Pahorjevih besedah odločila, ker se bodo v času finančne in gospodarske krize pomembno spreminjala nekatera razmerja. "Nimamo opravka samo s finančno, gospodarsko in socialno dimenzijo krize, temveč tudi s krizo poslovne etike," je poudaril premier in dodal: "Če bomo hoteli urediti nekatera vprašanja, bomo morali prek socialnega dialoga priti do novih razmerij, ki bodo družbeno sprejemljive. To mora veljati tudi za čas po krizi."


Borut Pahor: Nismo le v socialni in gospodarski krizi, ampak tudi v krizi poslovne etike