Polovica kadilcev umre za posledicami kajenja

Glede na raziskave Svetovne zdravstvene organizacije naj bi v 21. stoletju za posledicami kajenja umrla okoli milijarda ljudi, zaskrbljujoči pa so predvsem podatki, da po cigareti sežejo že mladostniki pri 13 letih starosti.

Objavljeno
07. april 2009 22.10
Barbara Petek
Barbara Petek
Ljubljana - V sklopu Meseca sociale in zdravstva smo se udeležili delavnic na temo Javno-zdravstvenega vidika kajenja, ki jo je v sodelovanju s Študentsko organizacijo Univerze v Ljubljani organiziral projekt O2 za vsakega.

Glede na raziskave Svetovne zdravstvene organizacije je tobak v 20. stoletju ubil 100 milijonov ljudi, v 21. stoletju pa lahko to število naraste do milijarde. Kot je povedala Helena Koprivnikar z Izštituta za varovanje zdravja RS, polovica kadilcev umre za posledicami kajenja, in sicer polovica teh v srednjih letih (35 - 69 let).

Zaskrbljujoči so predvsem podatki raziskave HBSC (Health Behavior in School-aged Children), ki kažejo na to, da je več kot polovica 15letnikov, vključenih v raziskavo, že poskusila kaditi, po podatkih iz leta 2006, pa naj bi po prvi cigareti segli že mladostniki pri 13 letih starosti. Kljub tem alarmantnim podatkom pa glede obstaja tudi svetla plat zgodbe, saj glede na podatke raziskave število mladih kadilcev vzrajno upada.

Svetovna zdravstvena organizacija se še naprej vztrajno bori za omejevanje porabe tobaka. S tem razlogom so napisali tudi Okvirno konvencijo o tobačni kontroli, ki je, po besedah Nataše Blažko z Ministrstva za zdravje, eden najbolj uspešnih dogovorov v zgodovini Združenih narodov, ratificiralo pa ga je že 164 držav, leta 2005 tudi Slovenija.

Dogovor vsebuje tako cenovne kot necenovne ukrepe za zmanjševanje povpraševanja po tobaku. Med cenovne spadajo med drugim davčni ukrepi. Tako se bo tudi pri nas 1. maja letos trošarina na cigarete zvišala, vendar pa kadilci, ki smo jih o tem povprašali na ulici, zvišanja cen cigaret ne vidijo kot oviro in zaradi tega ne bodo prenehali kaditi.

Tomaž Čakš iz Svetovne zdravstvene organizacije in ZZV Ljubljana pa je izpostavil veliko večji problem kot je ciljanje na kadilce, in sicer tobačno industrijo samo. Kadilci po njegovih besedah niso krivci, ampak žrtve. Tobačna industrija pa je veliko premočna, da bi ji omejevanje prodaje tobačnih izdelkov in zmanjšanje števila kadilcev prišlo do živega.

Se vam zvišanje trošarin na cigarete zdi primeren ukrep za omejevanje kajenja




Čakš: Pomembno je ozaveščanje mladih