Ljubljana - Evropski komisar Janez Potočnik se je sestal s premierom Borutom Pahorjem. Dejal je, da bi rad še naprej opravljal delo v Bruslju. O njegovi kandidaturi za evropskega komisarja se po njegovih besedah nista pogovarjala, sta pa se o sodelovanju med kabinetom komisarja in kabinetom vlade. O gospodarski in finančni krizi, srečanju G20 in vlogi znanosti in raziskav, je dejal Potočnik.
Na vprašanje, ali je rekel slovenski politiki "ne", je odgovoril, da za zdaj ne razmišlja o domači politični sceni, saj ima še šest mesecev do konca mandata pri komisiji. Na vprašanje, ali ali je na kandidatni listi za evropskega poslanca stranke Zares, je odgovoril: "Lahko da," a izčrpnejši ni bil. V zvezi z Dimitrijem Ruplom in njegovim domnevnim odhodom z mesta posebnega odposlanca za zunanje zadeve, je dejal, da je slišal za to, a bolj konkreten ni hotel biti. "To je notranjepolitična zadeva in komisija ne komentira zadev, o katerih se dogovarjajo domači politiki", je dodal Potočnik.
Vpliv gospodarske krize na znanost in raziskave
O vplivu gospodarske krize na znanost in raziskave je povedal, da še nimajo podatkov za vse države. Moramo pa se zavedati pomena investicij in kam usmerjamo denar tudi v času krize. "Ko poskušamo spodbuditi investicije in potrošnjo, je pomembno da razmišljamo tudi, kakšne vrste investicij in kakšne vrste potrošnjo spodbuditi." Ko bomo izšli iz krize, bomo morali biti dobro usposobljeni, najprej za konkurenco, potem pa tudi za probleme, s katerimi smo se spopadali že pred krizo. Še enkrat je torej opozoril na klimatske spremembe, okolju prijazne energetske vire, zagotavljanje pitne vode in pandemij po svetu. "Vse te stvari so še vedno med nami, tako kot so bile pred ekonomsko in finančno krizo", je poudaril Potočnik.
Janez Potočnik: Ali boste kandidirali za evropskega komisarja na listi stranke Zares in ali ste bili obveščeni o morebitnem odhodu Dimitrija Rupla z mesta posebnega odposlanca?
Janez Potočnik: Tudi v času krize ne smemo pozabiti na zadeve, ki so nas pestile pred njo