Prihaja vročinski val?

Po hudih neurjih, ki so v preteklem tednu pustošila po Sloveniji in ostali srednji Evropi, lahko od sredine tedna dalje pričakujemo prvi vročinski val v letošnjem letu.

Objavljeno
11. julij 2009 15.49
Sa.J.
Sa.J.
Ljubljana - Po neurjih, ki so v preteklem tednu pustošila po Sloveniji in ostali srednji Evropi, je že kazalo,da letošnjega poletja ne bomo videli. Hudourniška neurja so namreč pretekli teden zajela praktično vso Slovenijo, najbolj pa so prizadela zahodno polovico države. Sproženih je bilo več plazov, poplavljenih več objektov in spodkopanih več cest po državi.

A kot kaže se nam vremenski preobrat obeta že od sredine tedna dalje, ko lahko pričakujemo prvi vročinski val v letošnjem letu.

Kot nam je povedal meteorolog Brane Gregorčič z Agencije Repulike Slovenije za okolje, lahko v tem tednu pričakujemo obdobje bolj stabilnega in sončnega vremena: "temperature bodo šle kar hitro navzgor ,tako da pričakujemo prvi pravi vročinski val v tem poletju" je poudaril Gregorčič. Nekje med torkom in petkom pa kot pravi  Gregorčič: "lahko pričakujemo tudi  temperature nad 30, morda celo do 35 stopinj."

Ob koncu tedna možnost ponovnih neurij


Največja nevarnost za točo in neurja je po vročinskem valu, ko pride osvežitev oziroma vremenska fronta. To bi se po besedah Gregorčiča lahko zgodilo ob koncu tedna:  "V petek bo še huda vročina potem pa se nakazuje možnost osvežitve v soboto ali nedeljo. In ob koncu takih hujših vročinskih obdobij je tudi nevarnost neurij," je še dodal Gregorčič.

Junij nadpovprečno topel, a tudi nadpovprečno deževen

Letošnji junij je bil sicer še vedno toplejši kot pretekla leta, vendar je bila junija zabeležena tudi nadpovprečna količina padavin. Medtem ko so padavine v Prekmurju in na Štajerskem presegle mesečno količino tudi za več kot 70 odstotkov, je bila mesečna količina zapadenih padavin v osrednjem delu Slovenije presežena za 10, 20 odstotkov. Na južnem delu pa je junija zapadlo celo manj padavin kot je običajna mesečna količina.


Najbolj vroče poletje še vedno tisto iz leta 2003

Globalno segrevanje še naprej vpliva na višanje temperatur, zato obstaja strah, da hladnih poletnih mesecev ne bomo več videli. Še vedno pa velja, da je bilo najbolj vroče poletje na širšem območju srednje, južne in jugozahodne evrope, tisto iz leta 2003. Gregorčič pa pravi, da se letos temu rekordu ne bomo niti malo približali.