Rezultati o pomoru čebel v treh dneh

Minister Milan Pogačnik se je odzval na pogin 27 čebeljih družin. Pojasnil je da je veterinarska inšpekcija izključila možnost bolezni, kmetijska inšpekcija pa raziskuje vzroke in vire okužbe. Poročilo pričakuje v treh dneh.

Objavljeno
20. april 2009 18.04
Bo umik spornih fitoformacevtskih sredstev zaščitil čebele?
Ka. K./ STA
Ka. K./ STA
Ljubljana - Kot smo že včeraj poročali, je čebelarju Francu Herganu iz Podove od 27 čebeljih družin poginilo kar 70 odstotkov pašnih čebel. Škoda je lahko še večja, v kolikor so okužene čebele prenesle strup tudi v panj. Na dogodek se je že odzval minister.

 

Minister se je z dogodkom že seznanil


"Bližnji obrat je dosti resen možen vir kontaminacije," je povedal minister za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano Milan Pogačnik in dodal, da naj bi bila po zagotovilih kmetijske inšpekcije raziskava končana v treh dneh.

 

Po prvih ugotovitvah naj bi vrtnarija v neposredni bližini čebelnjaka v petek uporabila fitofarmacevtska sredstva za tretiranje okrasnih rastlin. Obstaja sum, da so se čebele zastrupile v neposredni bližini čebelnjaka in ne na paši, in sicer z napajanjem z vodo, ki je bila na površinah vrtnarije in verjetno kontaminirana s fitofarmacevtskim sredstvom. Kmetijska inšpekcija je odvzela vzorce mrtvic in odmirajočih čebel ter jih posredovala v laboratorijsko analizo, katere rezultati bodo znani v prihodnjih dneh.


Preverjajo tudi bližnja polja

 

Kmetijski inšpektorji preverjajo tudi polja, ki so posejana s koruzo, vendar je po prvih znanih informacijah izključena možnost zastrupitve zaradi sejanja tretirane koruze. Na sosednjem polju je bila sejana koruza, tretirana z insekticidom Mesurol FS-500, ki se uporablja kot repelent za varstvo semen sončnic in koruze pred pticami in kot tak ni nevaren za čebele. Koruza je bila sejana z ustrezno dodelano sejalnico v skladu z novimi predpisi, obenem pa do pomorov ni prišlo v drugih okoliških panjih.

 

Minister opozoril kršitelje


Glede uporabe tretiranega semena koruze s fitofarmacevtskimi sredstvi, pa je minister povedal, da pri upoštevanju navodil in pravilni uporabi ne bi smelo priti do tovrstnih pomorov. "V kolikor pridelovalec ne bo upošteval pravil, pa se lahko marsikaj zgodi," je opozoril in dodal, da bodo morali kršitelji tudi odgovarjati za morebitne posledice.

 

Kazni za onesnaženje

 

Na podlagi zakona o fitofarmacevtskih sredstvih se z globo od 800 do 20.000 evrov kaznuje pravna oseba, če uporablja ta sredstva na način, ki bi povzročil onesnaženje stanovanjskih, gospodarskih in podobnih objektov, kjer se zadržujejo ljudje in živali ter onesnaženje sosednjih zemljišč in vod.

 

Z globo od 400 do 12.000 evrov se za prekršek kaznuje tudi samostojni podjetnik posameznik, če stori omenjeno dejanje. Prav tako se z globo od 400 do 800 evrov za prekršek kaznuje posameznik, če ne uporabi teh sredstev na predpisan način torej v skladu z navodilom za uporabo in navedbo na etiketi, varstva okolja in neciljanih organizmov.