Ljubljana - Klopi, ki so v zadnjih dneh še posebej aktivni, so prenašalci vsaj dveh vrst okužb - klopnega meningitisa in lymske borelioze. Slednja je v Sloveniji še posebej pogosta, saj so z njo okuženi klopi po vsej državi.
V primeru, da pride do ugriza okuženega klopa, ni nujno, da se okužba prenese na človeka, res pa je, da okužen klop povzročitelje bolezni nosi celo življenje in jih prenaša tudi na potomce, zato je primerov borelioze iz leta v leto več. Bolezen se, po besedah Eve Grilc z Inštituta za varovanje zdravja, v začetni fazi pojavi kot kožni izpuščaj, vendar če bolezni ne zdravimo, ta napade možgansko ovojnico, možgane in kasneje sklepe. Kot pojasnjuje predstojnik Klinike za infekcijske bolezni in vročinska stanja Franc Strle, se lahko pojavi tudi delna ohromitev obraza, medtem ko je srce zelo redko prizadeto. Dodaja še, da borelioza lahko pusti zelo hude posledice, a bolniki praviloma zaradi nje ne umirajo.
Medtem zaradi klopnega meningitisa v srednji Evropi umre en odstotek okuženih, a se pred boleznijo lahko vsaj delno zavarujemo s cepljenjem. To je, kot zatrjuje Grilčeva, zaenkrat najbolj učinkovit ukrep, vendar ni 100-odstoten. Cepljenje je mogoče opraviti v zavodih za zdravstvno varstvo in nekaterih drugih ambulantah, obnoviti pa ga je potrebno čez tri do pet let.
Kakšni so simptomi klopnih okužb, sta nam Eva Grilc in Franc Strle opisala v videoprispevku, kjer pojasnjujeta tudi, kako pravilno in učinkovito odstraniti klopa po vbodu.