Spremenite svet z ločevanjem odpadkov

Namen ločevanja odpadkov je, da le ti ne končajo na deponiji, saj je veliko večino odpadkov možno predelati v uporabne surovine, kar ima številne pozitivne učinke. Videoprispevek.

Objavljeno
11. maj 2009 18.43
David Osojnik
David Osojnik
Ljubljana - Število odpadkov, ki jih proizvedemo v gospodinjstvih, se povečuje iz leta v leto, Evropska unija letno proizvede kar dve milijardni ton odpadkov. Ločevanje je potrebno pričeti pri končnih uporabnikih, torej gospodinjstvih, saj samo ločevanje na deponijah ne bi bilo mogoče oziroma uspešno. Primaren cilj ločevanja je, da ti odpadki ne končajo na smetiščih ampak se jih s pomočjo sodobne tehnologije predela v zopet uporabne surovine. Odlagališča odpadkov so danes že skoraj polna, ob pravilnem ločevanju odpadkov pa na odlagališčih končajo zgolj tisti odpadki, ki jih (še) ni mogoče predelati. Za primer smo vzeli tono zbranega odpadnega papirja, ki ohrani kar 17 dreves in 40 m³ čiste vode.

Ločuj in zmaguj

Javno podjetje Snaga je leta 2003 na celotnem območju Ljubljane vzpostavilo sistem ločenega zbiranja odpadkov. Zbrane odpadke nato Snaga preda pooblaščenim podjetjem, ki poskrbijo za njihovo dokončno predelavo. Podjetje je sredi aprila v sodelovanju z Mestno občino Ljubljana (MOL) pričelo z zbiranjem odpadkov v podzemnih zbiralnicah, ki so za Ljubljano najboljša rešitev. Po besedah direktorja Snage Janka Kramžarja je to trenutna najboljša rešitev na svetu, kljub nekaterim negativnim stvarem, ki jih sistem prav tako premore. Podjetje skuša tudi z nagradnimi igrami, kot je Ločuj in zmagaj, osveščati uporabnike o uporabnosti ločevanja odpadkov.

Kršitelje je težko izslediti

V Ljubljani nadzor nad ravnanjem s komunalnimi odpadki izvaja Inšpektorat MU MOL. Glavni inšpektorica Bogomira Skvrča Jesenšek poudarja, da je njihova bistvena naloga predvsem nadzor. Opravljajo sicer več nalog, med drugim nadzor nad odloženimi komunalnimi odpadki v naravi in nadzor nad pravilnim ločevanjem. Nadzor opravljajo inšpektorji z rednimi dnevnimi obhodi po četrtnih skupnosti na katere je razdeljena Ljubljana, najpogostejše kršitve s katerim se soočajo pa so napačno odloženi odpadki v naravi. Predpisane kazni za tovrstne prekrške so lahko tudi zelo visoke, saj obsegajo zneske od 100 pa vse do 120.000 evrov! V primeru, da kršitelj sanira napačno odložene odpadke, jo lahko odnese samo z opozorilom.

Kilogram odpadkov na prebivalca na dan

V Sloveniji je v letu 2007 nastalo 885 595 ton komunalnih odpadkov, kar nanese 1,2 kilograma na prebivalca na dan. Ločevanje odpadkov je povsem brezplačno le malce sprotnega truda je potrebnega, da uporabljene smeti odvržete v različne vrečke in ne na kup, kot je to prepogosto v navadi. Slovenija je še vedno na samem evropskem dnu, glede na to kolikšen delež smeti znova uporabimo. Vsako slovensko mesto je prepredeno z ekološkimi otoki, tako da izgovorov pravzaprav nimate, lahko pa si prislužite hvaležnost vaših otrok, ki bodo zaradi vašega ločevanja odpadkov živeli v bolj čistem in prijetnem okolju.