V Murskosoboški bolnišnici največ nepravilnosti

Minister Miklavčič zatrjuje, da bo denarja za program bioloških zdravil, ki je sicer zagotovljen samo za letos, dovolj tudi v prihodnje. Prepričan je, da v sistemu take rezerve so.

Objavljeno
17. julij 2009 20.21
Karmen Lugarič
Karmen Lugarič
Ljubljana - Ministrstvo za zdravje je od začetka javne obravnave predloga zakona o zdravstveni dejavnosti prejelo 20 predlogov različnih interesnih združenj, javnih zdravstvenih zavodov, strokovnih organov in in posameznikov . Kot pravi minister za zdravje Borut Miklavčič je bilo kar 90 odstotkov predlogov, ki so se nanašali na ločitev izvajanja javne in zasebne zdravstvene dejavnosti (po tem naj bi veljala absolutna ločitev izvajanja javne in zasebne zdravstvene dejavnosti, tako da bi posmezen izvajalec zdravstvene dejavnosti lahko opravljal izključno samo javno oziroma samo zasebno zdravstveno dejavnost), v smeri ostrejše ločitve. "Menim, da bo končna odločitev o tem padla že kar v državnem zboru, je povedal minister in dodal, da upa, da bodo razpravo o zakonu zaključili do 19. septembra, ga dopolnili in poslali na vlado in v parlamentarno proceduro.


V okviru zadnjega rebalansa proračuna so na ministrstvu za zdravje prerazporedili tri milijone evrov in jih namenili za enkraten pilotski projekt novih dragih oz. bioloških zdravil. Denar je sicer zagotovljen samo za letos, a minister za zdravje Borut Miklavčič pravi, da bodo z racionalizacijo ta sredstva zagotovili tudi za prihodnja leta.


Prepričan je, da v sistemu take rezerve so. Ob tem je poudaril svoje nezadovoljstvo nad managerji nekaterih slovenskih bolnišnic - izpostavil je splošne bolnišnice Izola, Novo mesto in Murska Sobota, katerim je vlada letos pokrila stare izgube, ki so izhajale iz neplačanih računov.

 

Plačni sistem in zapleti (Murskosoboška bolnišnica z največ nepravilnosti)


Pri ugotovitvah nadzora prevedbe plač v nekaterih zdravstvenih zavodih, ki jih je ministrstvo opravilo v zadnjih mesecih (nadzor so opravili v sedmih zdravstvenih zavodih, od tega v obeh kliničnih centrih - UKC Maribor in Ljubljana, v vsaki vrsti zdravstvene dejavnosti in v dveh večjih bolnišnicah). Največje nepravilnosti so bile ugotovljene v splošni bolnišnici Murska Sobota. Bolnišnica je pred izvedbo same priredbe plač izvedla reorganizacijo sistematizacije delovnih mest, česar posledica je bila povečanje delovnih mest in ustanovitev zahtevnejših. To je bilo po sklepih vlade izrecno prepovedano (in sicer: da bi ob uvedbi novega plačnega sistema vzpostavljali nova delovna mesta in delovna mesta, ki spadajo v višji plačni razred). Druga nepravilnost je bila, da se podatki podani s strani bolnišnice niso ujemali s podatki, ki jih je dobila komisija ob kontroli pogodb o zaposlitvah in aneksov. Poleg tega so pri določenih zaposlenih upoštevali večje število napredovalnih razredov kot zakon o sistemu plač dovoljuje, hkrati s tem da niso upoštevali določbe, da bi morali pri napredovanju zapsolenih za pet plačnih razredov pridobiti soglasje ministrstva. Sklep ministrstva je, da se mora bolnišnica z zaposlenimi dogovoriti o načinu vračila teh sredstev. Bolnišnica ima čas trideset dni, da pošlje poročilo in evidenco ur ministrstvu.



Virus A (H1N1)

 

Jeseni bodo po vsej državi začele potekati dejavnosti v okviru kampanje za preprečevanje in obvladovanje novega virusa gripe A (H1N1) v Sloveniji. Obveščali bodo vse kategorije prebivalcev, poslali brošure vsakemu gospodinjstvu, na šolah obveščali učence. Namen medijske kampanje je seznaniti prebivalce s preventivnimi ukrepi, kot so pranje rok, higiena kašlja in izogibanje prostorom, kjer je gneča. Na Inštitutu za varovanje zdravja so ugotovili, da se virus trenutno širi najbolj med mladimi, ki se veliko družijo, zaradi festivalov in različnih družabnih dogodkov. A kljub temu, opozarja Miklavčič, ni razlogov za paniko, saj lahko vsak z nezahtevnimi preventivnimi ukrepi prepreči morebitno obolelost. Ministrstvo za zdravje se je tudi dogovorilo, da bo kupilo cepivo, in sicer 500.000 odmerkov, kar zadošča za 250 tisoč ljudi. Slovenija bo dobila cepivo takoj, ko bo na trgu. Stroka pa že pripravlja seznam bolj izpostavljenih skupin, ki so zaradi narave dela ali večjega stika z ljudmi v večji nevarnosti za okužbo. Ljudi sicer ne bodo cepili kar po seznamu, ampak bo cepljenje prostovoljno. Ali bo brezplačno ali ne, bo ministrstvo sporočilo v roku 14 dni. Cepiti ne smejo mlajših od 18 let in starejših od 60, saj še ni bila narejena študija učinka cepiva, saj bo uporabljeno prvič, sicer pa stranskih učinkov ne pričakujejo. Na zalogi imajo tudi dovolj zdravila Tamiflu in Relenca.


Zidar odpustil dolg državi


Narejen je bil tudi končni obračun za izvajalca pri gradnji Onkološkega inštituta, pediatrične klinike in nevrološke klinike. Ministrstvo se je z SCT, ki je bil izvajalec pri vseh treh objektih, pogajalo skoraj en mesec. Zahtevki za podražitev so bili podani ministrstvu v višini okoli 7,2 milijona evrov. Ministrstvo je uveljavilo penale zaradi zamude rokov pri gradnji v višini okoli 5,2 milijona evrov. Pogajanja z SCT timom so bila trda, je dejal Miklavčič, a na koncu je ministrstvo podpisalo sporazum, "da kot investitor ne plača nič več, za kar bi se rad na koncu, po vseh težavah, gospodu Zidarju zahvalil," je še povedal Miklavčič. Dodal je še, da bi se lahko nekateri poskusili podobno dogovoriti pri predorih.

 

Videoprispevek: Miklavčič: "Ne morem razumeti vodstva bolnišnice, da si je v razmerah, ko imajo prek dvorišča Muro, to dovolilo."