Kot je po današnjem sestanku s predstavniki Družbe za avtoceste v RS (Dars) in družbo DDC v Ljubljani novinarjem povedal Vlačič, v okviru prvega dela akcijskega načrta pričakuje oblikovanje transparentnega sistema obnov avtocest, optimiziranje in skrajšanje časa obnov.
"Zahteval sem, da se objavi, na katerih odsekih, kdaj in kaj se dela ter koliko delavcev dela, da se dela neprestano, kjer je to tehnološko možno, da se pripravi nabor del, ki se lahko izvajajo tudi ponoči. Če delavcev ni, mora biti jasno, zakaj jih ni. To, kar piše na Darsovi internetni strani, mora biti usklajeno z dogajanjem na terenu," je poudaril Vlačič.
Drugi del akcijskega načrta predvideva spremembe resolucije o nacionalnem programu izgradnje avtocest, ki bodo še letos posredovane v državni zbor. Z njimi želi minister za promet spremembo celotnega sistema prenov, "ki takšne, kot so, niso dobre".
Na novinarsko vprašanje, ali je v Darsu in DDC zaradi zastojev na avtocestah, ki jih med drugim povzročajo tudi obnove, pričakovati menjave v vodstvu družb, odgovoril, da je to v pristojnosti nadzornih svetov. Dejal pa je, da ni zadovoljen, da mora v zvezi s tem ukrepati sam, čeprav so bile njegove pripombe delno že upoštevane.
Minister Vlačič je sicer poudaril, da so zastoji na cestah spremljevalci razvitega sveta, da pa lahko ministrstvo za promet optimizira obnove do te mere, da bodo generirale čim manjše zastoje. Ob tem minister ugotavlja, da so slovenske ceste "poddimenzionirane, glede na to, koliko je na njih prometa". Tovorni promet je od leta 2004, ko je Slovenija vstopila v EU, močno narasel in povzroča velike obremenitve.
Če se izkaže, da ceste ne vzdržijo tolikšnega povečanja prometa, potem mora Dars o tem obvestiti ministrstvo za promet, ki bo šlo v sprejem dolgoročnih ukrepov o zmanjševanju tovornega prometa po slovenskih cestah.
Kot je še poudaril Vlačič, pa ukrep, ki bi do nadaljnjega ustavil obnovo avtocest ni sprejemljiv. Varnost je po njegovih besedah na prvem mestu, tudi če je zato potreben kakšen zastoj. Udeležence v prometu minister ob tem poziva k strpnosti.
Izjavi ministra Patricka Vlačiča ter predsednika uprave Darsa Tomislava Nemca
Vlačič: Obstoječi vinjetni sistem je diskriminatoren
Minister za promet prejel preliminarno mnenje ljubljanske pravne fakultete, ki jasno kaže, da je obstoječi vinjetni sistem cestninjenja, ki ga je sprejela prejšnja vlada, diskriminatoren. Kot takšnega ga ni mogoče obraniti pred evropskim sodiščem.
"V skladu s tem predlagamo spremembo sistema cestninjenja," je dejal minister, ki pozive SDS za odstop z ministrskega položaja ocenjuje kot brezpredmetne, saj je sam, kot pravi, "svojo domačo nalogo" v zvezi s tem, torej pregledati, ali je obstoječi sistem v skladu z evropskim pravom ali ne, naredil.
Evropski komisar Tajani predlaga ceno enotedenske vinjete v višini 10 evrov
V Sloveniji trenutno veljajo polletne vinjete po ceni 35 evrov in letne vinjete po ceni 55 evrov, s 1. julijem letos pa se zaradi ukrepov Evropske komisije, ki meni, da je obstoječi sistem diskriminatoren in je zaradi tega zamrznila sredstva za gradnjo avtocest v Sloveniji, obetajo spremembe vinjetnega sistema.
Tako bo Slovenija uvedla enotedenske in mesečne vinjete, ukinila polletne (razen za motorna kolesa) in podražila letne vinjete. Enotedenska vinjeta bo stala 15 evrov, o ceni mesečne se mora izreči še medresorska skupina, pričakovati pa je ceno med 30 in 35 evri, letna pa se bo podražila na 95 evrov.
Evropski komisar za promet Antonio Tajani je najprej Sloveniji predlagal uvedbo enotedenske vinjete po ceni pet evrov, zdaj pa pričakuje, da bo ta stala največ 10 evrov. Vlačič tako na prvi kot drugi Tajanijev predlog ni pristal, ker je določanje cen v pristojnosti posamezne države članice. "Kar pričakujem, je, da Evropska komisija jasno obrazloži, kje se preneha diskriminacija. Ker po Tajanijevem mnenju cena 15 evrov pomeni diskriminacijo, cena 10 evrov pa ne," je poudaril minister.
Izjava ministra za promet o vinjetah