Vrhnika - Podjetje za gospodarjenje z nevarnimi odpadki v regiji, Kemis, je po več let trajajočem projektu zaključilo naložbo v nov, tehnološko sodoben center. Slavnostni trak sta prerezala minister za okolje RS, Karl Erjavec, in predsednik uprave Gorenja, Franjo Bobinac.
Center za predelavo in odstranjevanje nevarnih odpadkov je velik 4.000 m2 in se razprostira v bližini Vrhnike. V njem bodo prevzemali, sortirali, preembalirali, skladiščili in z različnimi postopki predelali odpadke do oblike, primerne za prevzem za končno uporabo oziroma odstranitev.
Ukvarjali se bodo s predelavo odpadnih topil v ponovno uporabne surovine in v sekundarne energente, z zbiranjem in odstranjevanjem nevarnih odpadkov iz industrije in obrti, z zbiranjem in odstranjevanjem avtomobilskih plaščev, z zbiranjem nevarnih odpadkov iz gospodinjstev (baterije, zdravila, barve, laki, razredčila, pesticidi ...), z ekološko sanacijo podjetij v stečaju in opuščenih skladiščih, s pripravo in odvozom odpadkov na predelavo v tujino. Edino česar ne bodo sprejemali so radioaktivni odpadki.
Kemis je v nekaj več kot 20-letnem delovanju predelalo ali odstranilo že okoli 200 tisoč ton nevarnih odpadkov, na leto jih sedaj predelajo ali odstranijo približno 6500 ton. Naložba v nov zbirni center je znašala 6,8 milijona evrov. Povrnila naj bi se v 15 letih.
100-odstotni lastnik Kemisa je od leta 2004 skupina Gorenje. Predsednik uprave Franjo Bobinac je dejal, da je promet Kemisa od leta 2000 narasel s slabih dveh na skoraj sedem milijonov evrov v letu 2008. Celotno področje ekologije, ki ga pokriva Gorenje z lastništvom Kemisa, večinskim deležem podjetja Surovina in nekaterih ostalih podjetij (Erika, Ekono, Zeos) znaša že okoli 100 milijonov evrov letnega prometa, kar je že skoraj 10 odstotkov prometa skupine Gorenje. Bobinac dodaja, da so, ko so razmišljali o teh naložbah, razmišljali o življenjski dobi njihovih primarnih izdelkov, tj. gospodinjskih aparatov in njihovih pomožnih surovin, pritiklin in delov, pri čemer so videli v predelavi in varnem odstranjevanju odpadkov tako razvojno priložnost Gorenja, kot tudi skrb za okolje samega Gorenja.
Minister za okolje, Karl Erjavec je dejal, da še vedno 85 odstotkov odpadkov le odložimo. Dodal je, da je vesel, da imamo nov tehnološko naprednejši center za ravnanje z nevarnimi odpadki, a da bomo morali tudi pri sebi marsikaj spremeniti. "Rešitev smo v preteklosti videli v tem, da smo odpadke odložili in ga pokrili," je bil sarkastičen minister in dodal, da je prihodnost v zelenih tehnologijah, kamor sodijo tudi sodobnejši načini ravnanja z odpadki. Erjavec je spomnil na problem neskrbno odvrženih zdravil in se še pošalil: "Kot minister že dalj časa sodelujem z Gorenjem, ampak je to sodelovanje vedno nevarno." Prvič je namreč sodeloval z Gorenjem kot obrambni minister pri izdelavi in dobavi patrij, sedaj na področju nevarnih odpadkov, a je zatrdil, da je bilo sodelovanje vedno transparentno.