Čeprav s(m)o se po devetih mesecih večinoma navadili na vinjete in malce s strahom že pričakujemo podražitve, takih, ki so jim vinjete tuje, ne manjka. Dela ima nekaj več kot 80 Darsovih nadzornikov trenutno več kot dovolj, in kot je povedal Marjan Koler, vodja službe za stike z javnostjo na Darsu, bodo - čeprav nadzor nad uporabo vinjet lahko opravljajo tudi policija, carina in prometni inšpektorat - v kratkem začeli izobraževati dodatnih 40 kandidatov za cestninskega nadzornika. Nič nenavadnega.
Od 1. januarja 2009 do prejšnje nedelje, 8. marca, so namreč Darsovi cestninski nadzorniki v zvezi z obvezno uporabo vinjet za vožnjo po avtocestah in hitrih cestah izdali skupno 5877 plačilnih nalogov s 300 evri kazni. Struktura kršiteljev v januarju je pokazala, da je bilo na območju Primorske 90 odstotkov kršiteljev iz tujine, preostala desetina pa iz Slovenije. Na Štajerskem je delež nekoliko drugačen: 80 odstotkov je bilo tujih in 20 odstotkov domačih, na Gorenjskem pa 15 odstotkov iz Slovenije in 85 odstotkov tujcev. Cestninski nadzorniki Darsa so po novem letu opazili, da se je povečal delež domačih kršiteljev, ki so avtoceste uporabljali z neveljavno (že pretečeno, zeleno) vinjeto, ali pa je, zlasti na območju ljubljanskega avtocestnega obroča, sploh niso imeli.
Kot zanimivost dodajmo, da so v akciji Credit Car, ki jo je načrtoval center SECI (Southeast European Cooperative Initiative) in je bila že četrta taka, namenjena pa je odkrivanju ukradenih vozil, nadzorniki Darsa v času trajanja akcije izdali 59 plačilnih nalogov voznikom, ki svojih avtomobilov niso opremili z vinjeto ali so vozili z vinjetami, ki jim je že potekla veljavnost. Odkrili so tudi nekaj kršiteljev, ki so vinjete uporabljali za vozila, ki so presegala skupno dovoljeno maso 3,5 t in za katera so vozniki dolžni plačevati cestnino na klasičen način.
In kakšni so izgovori voznikov, da nimajo vinjete?
Najpogostejši izgovor je, vsaj pri tujcih, da niso vedeli, da je obvezna uporaba vinjete, čeprav je na vseh vstopih na avtoceste in na mejnih prehodih označeno, da je uporaba vinjete obvezna. Pri slovenskih voznikih in voznicah so izgovori zelo različni, saj segajo od utemeljitve, da so otroci v nekem trenutku odlepili vinjeto (ob menjavi vinjet so sicer na Darsu prejemali vrsto klicev »staršev«, da je vinjeto izjemno težko oziroma skoraj nemogoče odlepiti), in celo do tega, da jo je pri lepljenju odpihnil veter ...
Kot smo slišali od nadzornikov, so med tujci na Koprskem med »nevedneži« najpogostejši Italijani, opozorila pa pogosto »prezrejo« še Romuni in Bolgari. Na vprašanje, ali nadzorniki kdaj »pogledajo tudi skozi prste«, pa je Koler odgovoril, da zakon ne govori o izjemah oziroma »gledanju skozi prste«.
Iz Nedela