Vinski šampioni tudi v Sloveniji

Vino Ljubljana: štirideset pokuševalcev iz 11 držav ocenjevalo 310 vin.

Objavljeno
30. junij 2014 18.38
Posodobljeno
30. junij 2014 21.00
Marjeta Šoštarič, gospodarstvo
Marjeta Šoštarič, gospodarstvo
Ljubljana – Prvo dejanje obujenega mednarodnega sejma Vino Ljubljana se je končalo. Znani so rezultati tridnevnega ocenjevanja vinskih vzorcev, na katerem so za začetek razglasili najboljše med najboljšimi – šampione med 310 ocenjevanimi vini.

Štirideset pokuševalcev vin iz 11 držav je pod vodstvom Iztoka Klenarja, predsednika ocenjevalnih komisij, letos ponovno obujenega najstarejšega ocenjevanja vin na svetu, med vzorci vin iz 19 držav (nekatera so prišla celo iz Japonske, Indije in Urugvaja) najbolje ocenilo naslednja vina, ki so po njihovem zaslužila naziv svetovni šampion: med belimi suhimi vini sta to berrique chardonnay 2013 vinske kleti Stobi iz Makedonije in trijumf gold 2012 iz kleti Aleksandrović v Srbiji; med belimi mirnimi vini z ostankom sladkorja sta to rumeni muškat suhi jagodni izbor 2006 belokranjskega vinarja Jožefa Prusa in sauvignon suhi jagodni izbor 2001 iz iste kleti; med rdečimi suhimi vini shiraz 2012 Avstrijca Ericha Scheiblhoferja; med penečimi vini pa slovenski silveri blanc de blanc 2008 s posestva Silveri Borisa Gašparina.

Slovenski šampion med vini je kolednik sauvignin suhi jagodni izbor 2011 Kmetijske zadruge Metlika. Trofejo tsukamoto so podelili za zvrst sara 2005 Borislava Lisjaka, h kateremu gre tudi naziv slovenski prvak sorte za izbrani teran 2012; slovenski prvak sorte je tudi kolednik sauvignon suhi jagodni izbor iz kleti Kmetijske zadruge Metlika.

Vino Ljubljana že tradicionalno podeljuje odličja za svetovne šampione, slovenskega šampiona, prvake vinorodnega okoliša, slovenske prvake sorte, trofeje vinofed, tsukamoto, akos asvany, zmagovalca slovenskih vinskih posebnosti ter velike zlate medalje.

Kot je po ocenjevanju povedal Iztok Klenar, je po petletnem premoru obujeno ocenjevanje bilo pripravljeno na ravni vseh drugih uglednih mednarodnih ocenjevanj in da je bil z njim narejen pomemben korak k vnovičnemu zagonu nekdanjega prestižnega dogodka v Ljubljani. Navsezadnje so tudi taka ocenjevanja pomemben promotor države, v kateri potekajo, in vinarjem lahko pomagajo pri prodaji na vedno bolj zahtevnem vinskem trgu.

Ob razglasitvi svetovnih šampionov je Gsilain K. Laflame iz Kanade, delegat OIV in VinoFed, najuglednejših organizacij za trto in vino, pohvalil, kot je dejal, odlično organizacijo prireditve in se zavzel, da Vino Ljubljana ponovno postane članica svetovne organizacije vinskih ocenjevanj – VinoFed.